Czy ropa z Kazachstanu dla Niemiec będzie rosyjska?

22 lutego 2023, 06:29 Alert

Pierwsza partia ropy kazachskiej ma zostać wysłana do Niemiec 22 lutego. Ma tam dotrzeć Ropociągiem Przyjaźń, wobec obaw przed mieszaniem jej z rosyjską w celu uniknięcia sankcji.

Stolica Kazachstanu Astana / fot. Wikimedia

Minister energetyki Kazachstanu Bołat Akczulakow ocenił, że 22 lutego ma dojść do dostawy pierwszej partii ropy kazachskiej do Niemiec. – Myślę, że dziś zakończymy (wszelkie procedury – przyp. Kommiersant) i dziś może ruszyć dostawa – powiedział.

KazTransOil zamierza wysłać w lutym 20 tysięcy ton kazachskiej ropy i produktów naftowych Ropociągiem Przyjaźń przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Reuters podał, że Kazachstan ma wysłać Przyjaźnią 100 tysięcy ton ropy w marcu.

Dostawy ropy z Kazachstanu z użyciem ropociągów rosyjskiego Transnieftu budzą niepokój ze względu na historię przerw dostaw z winy Rosji tym szlakiem, jak podczas kryzysu zanieczyszczonej ropy w 2019 roku, kiedy szlak wysechł na 49 dni.

Ropa z Kazachstanu ma zastąpić rosyjską w Rafinerii Schwedt pracującej obecnie na połowę mocy. Jest planowana jej derusyfikacja i pozbawienie udziałów Rosnieft Deutschland. To warunek udostępnienia polskiego naftoportu na poczet dostaw do Schwedt.

Problemem jest także możliwość mieszania ropy rosyjskiej z kazachską tak, aby nie podlegała sankcjom unijnym. Wytyczne Komisji do embargo zakładają możliwość mieszania ropy rosyjskiej z inną, by nie podlegała sankcjom. Embargo obowiązuje na razie dostawy morskie, ale Polska i Niemcy zabiegają o takie wobec dostaw Ropociągiem Przyjaźń. Byłaby to kolejna odpowiedź na inwazję Rosji na Ukrainę.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Szczyt unijny bez sankcji na Przyjaźń, ale z Zełeńskim i furtką dla Rosji