Rosja stała się największym eksporterem ropy do Chin

23 września 2022, 12:30 Alert

Import ropy naftowej z Rosji do Chin sukcesywnie rośnie. Rosja stała się obecnie największym dostawcą tego surowca do Państwa Środka, prześcigając Arabię Saudyjska, dotychczasowego lidera. Ceny rosyjskiej ropy są niskie i Kreml poszukuje rynku zbytu w konsekwencji europejskich sankcji.

Chiny i Rosja. Źródło: freepik
Chiny i Rosja. Źródło: freepik

Przez pandemię spadł chiński popyt na ropę

Według amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej wzrost zakażeń Covid-19 od marca 2022 roku oraz związana z nim chińska polityka lokalnego ograniczenia mobilności utrudniły działalność rafinerii w Chinach. W tym roku kraj przerabiał i importował mniej ropy naftowej niż w roku ubiegłym. Chociaż pandemia Covid-19 już od trzeciego kwartału 2021 roku obniża chiński popyt na produkty naftowe, lokalne epicentra zakażeń w 2022 roku i wynikające z nich surowe ograniczenia mobilności w dużych miastach jeszcze bardziej go zmniejszyły.  Pomimo mniejszego popytu, chińskie wydobycie ropy naftowej osiągnęło w tym roku rekordowy poziom, ponieważ krajowe firmy naftowe zwiększają nakłady inwestycyjne i cele produkcyjne, aby budować zapasy surowca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Chin.

Chiny importują mniej ropy naftowej

Wzrost zapasów ropy naftowej sugeruje, że jej łączne wydobycie w Chinach oraz import netto przewyższyły krajowe możliwości przerobowe surowca. Mimo to Chiny importują mniej ropy niż na przełomie 2020 i 2021 roku. Prawdopodobnymi przyczynami zmniejszenia wolumenu importu jest niskie zapotrzebowanie na przerób ropy naftowej, które wynika ze zmniejszonego krajowego popytu na tego typu produkty. Z tego powodu chiński import ropy naftowej netto spadł do 10 milionów baryłek dziennie w drugim kwartale 2022 roku, co podaje Generalna Administracja Celna Chin.

Rośnie import ropy z Rosji

Pomimo spadku całkowitego importu ropy naftowej do Państwa Środka w ostatnich miesiącach, import tego surowca z Rosji wzrósł. Rosja była dotychczas drugim co do wielkości źródłem importu ropy naftowej do Chin, plasując się nieco za Arabią Saudyjską. Jednak import z Rosji stopniowo wzrastał w czasie, zarówno pod względem wolumenu, jak i udziału w chińskim rynku. Import ropy naftowej z Rosji wzrósł z 8 procent w 2011 roku – nieco poniżej 400 tys. baryłek dziennie – do około 16 procent w 2021 roku – 1,6 mln baryłek dziennie – i aż do 21 procent w sierpniu 2022 roku – 2,0 mln baryłek dziennie. Udział  Rosji w skali całego chińskiego importu ropy naftowej w czerwcu wyniósł 20 procent, a w lipcu 19 procent.

Wzrost rosyjskich dostaw odbywa się kosztem Iraku i Arabii Saudyjskiej

Zachodnie sankcje gospodarcze ograniczyły popyt na rosyjską ropę, co w rezultacie zmusiło Rosję do poszukiwania alternatywnych kierunków eksportu. Tymczasem Europa również szuka alternatywnych źródeł ropy naftowej, podnosząc tym samym światowe ceny ropy Brent. Prawdopodobnie w odpowiedzi na tę dynamikę Chiny przesunęły swój import z droższych źródeł zachodnich na tańsze źródła rosyjskie. Warto tutaj dodać, że import z Arabii Saudyjskiej, dotychczas największego chińskiego dostawcy ropy naftowej, zmniejszył się o 9 procent w okresie czerwiec–sierpień. Podobnie stało się z importem z Iraku, trzeciego dostawcy tego surowca do Chin, którego wolumen spadł o 27 procent w tym samym okresie. W międzyczasie import z Rosji wzrósł o 7 procent.

Rigzone/Szymon Borowski

Gazprom śle rocznie do Chin jedną siedemnastą dostaw do Europy. Teraz robi sobie przerwę