(Wzglad/Shana/Wojciech Jakóbik)
Rosyjska gazeta Wzglad informuje, że Chiny i Iran negocjują porozumienie handlowe opierające się na wymianie dostępu do irańskiego w zamian za dostawy chińskich myśliwców J-10.
W ramach porozumienia Pekin miałby dostarczyć 24 sztuki tego rodzaju samolotów do 2020 roku, a Teheran dopuścić chińskie firmy do wydobycia z pola naftowego Południowy Azedegan przez 20 lat. Eksperci cytowani przez Wzglad wyceniają porozumienie na 1 bln dolarów. Gazeta zaznacza, że porozumienie mogłoby wywołać niepokój w USA.
Wydobycie ze złóż Południowy Azedegan w ramach pierwszej fazy ma wzrosnąć z obecnych 50 tysięcy baryłek dziennie do 80 tysięcy w marcu 2016 roku. Rok później ma wzrosnąć do 320 tysięcy dziennie. Dzięki drugiej fazie wydobycia możliwe byłoby zwiększenie produkcji do 600 tysięcy baryłek dziennie.
Chińskie CNPCI (nie mylić z CNPC) było zaangażowane w pierwszą fazę projektu Północny Azedegan. Z Południowego Azedeganu zostało wydalone ze względu na niewywiązywanie się z warunków kontraktu. Jeżeli opisywany przez Wzglad układ dojdzie do skutku, firma może wrócić na koncesje. Obecnie jej operatorem jest irański NIOC.
Zniesienie sankcji możliwe dzięki porozumieniu Iranu z państwami grupy P5+1 (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) to szansa na powrót zachodniego kapitału do tego państwa. Iran deklaruje, że może szybko zwiększyć wydobycie ropy naftowej, w celu powrotu na światowe rynki tego surowca. Analitycy Reutersa oceniają, że kraj powinien być w stanie podnieść wydobycie i eksport o od 800 tysięcy do 1 mln baryłek w ciągu 6 do 12 miesięcy po zniesieniu sankcji.
Trwa spór o ewentualny wpływ takiego scenariusza na ceny ropy naftowej. Według rosyjskiego ministerstwa energetyki cena nie powinna spaść. Według Rosjan powrót Iranu do eksportu ropy wymagać będzie redystrybucji kwot ilościowych w ramach kartelu OPEC, przez co wpływ nowego wolumenu na ceny będzie ograniczony. Jednakże według analizy amerykańskiego Departamentu Energetyki (EIA) w 2016 roku cena ropy naftowej może spać o 16 dolarów, w przypadku kiedy wobec Iranu zostaną zniesione sankcje. Taniejąca ropa naftowa może przez to otrzymać kolejne wsparcie dla spadku ceny, która będzie miała kluczowe znaczenie dla branży na całym świecie.