Polski plan uderzenia sankcjami w Rosatom został zablokowany między innymi przez Węgrów

10 marca 2023, 07:00 Alert

Bułgaria, Francja i Węgry nie chcą sankcji wobec rosyjskiego Rosatomu, których domagała się Ukraina wspierana przez Polskę oraz kraje bałtyckie.

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

Rosja wciąż zaopatruje lwią część elektrowni jądrowych w Europie w paliwo. Jest także zaangażowana w projekt rozbudowy Elektrowni Paks na Węgrzech. Euratom ocenił w 2022 roku na łamach BiznesAlert.pl, że Europa potrzebuje około siedmiu lat na porzucenie zależności od rosyjskiego przerobu paliwa jądrowego.

Z tego względu Bułgarzy, Francuzi i Węgrzy zablokowali sankcje unijne wobec Rosatomu oraz innych firm rosyjskiego sektora jądrowego, choć domagały się ich Polska oraz kraje bałtyckie popierające w tym zakresie stanowisko Ukrainy będącej celem inwazji rosyjskiej.

Kijów używał argumentu okupacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej przez Rosjan oraz prób wykorzystania obaw o jej bezpieczeństwo do celów politycznych. W ostatnim czasie ten obiekt po raz szósty od początku inwazji został pozbawiony zewnętrznych źródeł zasilania przez ataki rakietowe Rosji.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rosja straszy atomem, bo może (ANALIZA)