Rosjanie powoli rezygnują z Apple, który blokuje im niektóre usługi

8 grudnia 2022, 08:15 Alert

Apple utrzymuje pozycję lidera sprzedaży smartfonów w Rosji, ale statystki z 2022 roku mówią, że niedługo to się zmieni. Rosjanie coraz częściej rezygnują z produktów amerykańskiej firmy, ponieważ ta ogranicza dostawy najnowszych modeli, blokuje niektóre usługi i możliwość naprawy w oficjalnych serwisach.

Fot, Wikimedia Commons

Ostatnie jedenaście miesięcy to spadek popytu w Rosji na smartfony premium. Liderem sprzedaży nadal pozostaje Apple, pomimo wyłączenia niektórych funkcji i usług na terytorium Federacji Rosyjskiej. Eksperci twierdzą, że w 2023 roku amerykański gigant może oddać pierwsze miejsce producentom z Chin, którzy są coraz bardziej aktywni na rosyjskim rynku smartfonów.

Od stycznia do listopada 2022 roku sprzedaż smartfonów w Rosji spadła o 19 procent rok do roku. Według MTS Research, obecnie konsumenci chętniej wybierają produkty od Xiaomi, Samsunga, Realme i Tecno.

Głównym powodem tej zmiany jest decyzja Apple o wstrzymaniu dostaw do Rosji. Rosjanie mają ograniczony dostęp do niektórych usług, nie mają możliwości naprawy urządzeń w oficjalnych serwisach czy zakupu najnowszego modelu iPhone 14.

Kommersant/Jędrzej Stachura

Czy Huawei wycofuje się z międzynarodowej działalności i wraca do Chin?