Czy Huawei wycofuje się z międzynarodowej działalności i wraca do Chin?

26 listopada 2022, 06:30 Alert

Sytuacja chińskiego giganta telekomunikacyjnego na rynku się zmienia. Czy Huawei właśnie wycofuje się z globalnej działalności? Sugerowałyby to sygnały, że wycofa się z Europy.

fot. Flicr/Huawei\

Huawei koncentruje swoją działalność na krajowym rynku

Chiński pionier na rynku technologii wycofuje się z działalności na rynku europejskim. Huawei decyduje się skoncentrować na działalności w kraju, co wnika z 20 wywiadów z obecnymi i byłymi pracownikami firmy dla Politico. Według nich, ten ruch jest spowodowany kwestiami politycznymi oraz nową strategią.

Wymieniono trzy powody, dla których Huawei decyduje się na wycofanie. Wyzwania, o których powiedział w lipcu tego roku założyciela firmy Ren Zhengfei, to problemy z Waszyngtonem, pandemia COVID-19 oraz rosyjska inwazja w Ukrainie. Ostatni czynnik ma wpływać na łańcuchy dostaw oraz zmianę nastawienia Europy do Chin.

Zmiany te są widoczne po szerokiej wymianie kadry w najważniejszych ośrodkach Huawei na całym świecie. Główne centrum zarządzania przeniesiono z Brukseli do Düsseldorfu, a szefowie działów komunikacji czy marketingu, kolejno w Londynie oraz Paryżu, zrezygnowali ze swoich funkcji.

Firma zapewnia, że nie jest zaangażowana w gry polityczne. Jednak jak pisze Politico, obserwatorzy sytuacji wskazują, że gigant wycofuje się od 2020 roku, po tym jak USA nałożyło sankcje na firmę, o czym informowaliśmy w BiznesAlert.pl.

Politico/Maria Andrzejewska

Raport: Chiny mogą sabotować cyberprzestrzeń innych krajów poprzez firmy telekomunikacyjne