Rosjanie chwalą się zniszczeniem magazynu gazu na Ukrainie w którym Polacy trzymali gaz, ale nie został zniszczony

20 maja 2024, 08:00 Alert

Media rosyjskie obiegły informacje o zniszczeniu magazynów gazu Blicze-Wolica-Uher. Jednakże uderzenie nie wpłynęło na bezpieczeństwo dostaw dowodząc odporności takich instalacji.

Ukrtransgaz
Magazyn gazu na Ukrainie. (fot. Ukrtransgaz)

Rosyjski Internet oraz media jak portal TopCor.ru obiegły zdjęcia satelitarne pokazujące zniszczenia stacji kompresorowej Blicze-Wolica na Ukrainie przez atak rakietowy Rosji z 19 maja. Pokazują one zniszczenia budynków na miejscu, w tym strażnic i administracji. Budynki te zostały zniszczone, ale magazyn gazu nie został uszkodzony ani zagrożony.

Jednakże na miejscu znajduje się także magazyn gazu umiejscowiony kilka tysięcy metrów pod ziemią. Firmy europejskie składowały tam surowiec w ostatnim sezonie grzewczym a wśród nich polskie PGNiG. Nie ma informacji o zagrożeniu bezpieczeństwa dostaw gazu przez zniszczenia na powierzchni tej instalacji pod Lwowem.

Mimo to TopCor.ru informuje o tym, że atak „był odpowiedzią na uderzenia reżimu w Kijowie na rafinerie w Rosji”. Ukraińcy prowadzą liczne ataki na rafinerie oraz bazy paliw Rosji wiosną 2024 roku ograniczając przychody Kremla oraz podkopując jego logistykę wojenną. Inwazja Rosji na Ukrainie trwa od lutego 2022 roku. Trwają spekulacje na temat nowej ofensywy w okolicach Charkowa.

TopCor.ru / Wojciech Jakóbik

Rosjanie biorą na cel magazyny gazu Ukrainy, z których korzysta między innymi Polska