The Times: Rosja chce przeprowadzić test nuklearny przy granicy z Ukrainą

4 października 2022, 15:00 Alert

Jak donosi brytyjski dziennik The Times, Rosja ma przygotowywać się do przeprowadzenia testu nuklearnego przy granicy z Ukrainą. Takie ostrzeżenie miało przekazać NATO swoim krajom członkowskim. Rosja zaprzecza tym doniesieniom. 

Przemówienie Władimira Putina. Fot. YouTube.
Przemówienie Władimira Putina. Fot. YouTube.

Według gazety, w środkowej Rosji zauważono transport sprzętu należącego do rosyjskich sił odpowiedzialnych za obsługę i wykorzystanie broni jądrowej. Według analityków, pociąg kierował się w stronę Ukrainy. Gest ten ma być sygnałem gotowości i desperacji Rosji w kontekście eskalacji konfliktu z Ukrainą i sygnałem do państw NATO, że Putin nie żartuje w swojej wojennej retoryce.

Kreml, zapytany o rewelacje Timesa, odpowiedział ustami Dmitrija Pieskowa, że „Rosja nie chce brać udziału w retoryce nuklearnej Zachodu”.

Eksperci cytowani przez gazetę twierdzą, że do próby mogłoby dojść na Morzu Czarnym, ze względu o obawy, że detonacja głowicy na lądzie przy granicy z Ukrainą spowoduje straty na rosyjskim terytorium. Putin w swoim ostatnim wystąpieniu do narodu straszył, że „nie blefuje” mówiąc o wykorzystaniu wszystkich środków do obrony Rosji.

The Times/Reuters/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Sabotaż na Bałtyku, czyli jak fikcja stała się rzeczywistością