Nowe rozmowy gazowe Białoruś-Rosja i stare spory

8 listopada 2019, 07:15 Alert
Białoruś GTS
Gazociągi białoruskie.

Ministrowie energetyki Rosji i Białorusi spotkają się w przyszłym tygodniu, by rozmawiać o cenie dostaw gazu rosyjskiego na terytorium białoruskie.

Białoruś sprowadziła 20,33 mld m sześc. gazu ziemnego z Rosji w 2018 roku. W 2019 roku cena gazu wyniosła 127 dolarów za 1000 m sześc. Dyskusja o cenie dostaw niejednokrotnie w przeszłości kończyła się sporem, który kończyły porozumienia polityczne.

Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak zapowiedział, że tematem rozmów będzie także budowa wspólnego rynku ropy, gazu i energii elektrycznej. Rozmowy gazowe są zwykle okazją do forsowania dalszej integracji przez Rosjan, którzy domagają się kolejnych koncesji od Białorusinów. Ci są skazani na współpracę przez zależność gospodarki od tanich węglowodorów z Rosji.

Białoruś sprowadza, przerabia i transportuje do Europy ropę rosyjską w ilości około 24 mln ton rocznie. Rosjanie chcą podpisać do końca roku warunki dostaw w 2020 roku. Do rozstrzygnięcia pozostaje ilość. Trwają też rozmowy na temat rekompensat za dostawy zanieczyszczonej ropy z Rosji wiosną tego roku. Białoruś otrzymała już część rekompensat.

TASS/Wojciech Jakóbik

Bojanowicz: Tani gaz za niepodległość. Czy Białoruś odda się Rosji? (ANALIZA)