Rosjanie mogą wstrzymać dostawy ropy na Białoruś przez sankcje USA

29 kwietnia 2021, 10:45 Alert

Reuters podaje, że rosyjscy eksporterzy ropy naftowej mogą wstrzymać jej dostawy do białoruskiej Rafinerii Naftan. Powodem jest ryzyko wprowadzenia sankcji amerykańskich wobec podmiotów współpracujących z białoruskim koncernem Biełnaftachim i jego rafinerią w Nowopołocku. 

fot. Pixabay

Amerykański Departament Stanu odnowił sankcje wobec dziewięciu białoruskich podmiotów państwowych, m.in koncernu Biełnaftachim i jego spółki-córki (m.in Biełnaftachim USA Inc) oraz rafinerii Naftan w Nowopołocku.

Wprowadzenie sankcji całkowicie blokuje możliwość sprowadzania ropy amerykańskiej na Białoruś. Uniemożliwia również współpracę pomiędzy firmami amerykańskimi, a podmiotami, których dotyczą te restrykcje.

Z tego samego powodu, według źródeł Reutersa, koncerny rosyjskie takie jak Rosnieft czy Surgutnieftegaz również wstrzymują podpisywanie zobowiązań na dostawy ropy na Białoruś w maju, obawiając się uderzenia restrykcji za łamanie sankcji.

Rosyjskie koncerny naftowe, takie jak Tatnieft, Rosnieft czy Surgutnieftegaz, miesięcznie dostarczają 5,5 mln baryłek ropy do rafinerii Naftan. Teraz koncerny rosyjskie oczekują przekierowania wolumenów ropy przeznaczonych dla Białorusi na eksport drogą morską.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Dlaczego dostawy ropy przez Ropociąg Przyjaźń wysychają?