Boeing przestał kupować aluminium z Rosji od pierwszych tygodni inwazji

7 września 2022, 16:30 Alert

Jak informuje spółka Boeing, firma przestała kupować aluminium z Rosji w marcu bieżącego roku z powodu zawieszenia działalności w kraju objętym sankcjami. To już drugi ważny metal, który Boeing przestał w tym roku sprowadzać z Rosji. 

Boeing 767-300 linii United Airlines. Źródło: Wikipedia
Boeing 767-300 linii United Airlines. Źródło: Wikipedia

W marcu bieżącego roku firma poinformowała, że zawiesiła kupowanie tytanu z Rosji, innego metalu cenionego w przemyśle lotniczym podczas gdy jego europejski konkurent Airbus nadal korzystał z dostaw. Główną zaletą jest wytrzymałość w stosunku do jego wagi i kompatybilność z najnowszą generacją odrzutowców pasażerskich z włókna węglowego.

Aluminium jest równie cenionym metalem wybieranym przez planistów, którzy chcą produkować oszczędne samoloty. Głównymi zaletami tego tworzywa wytrzymałość, lekkość oraz brak szybkiej korozji. – Pozyskujemy aluminium z całego świata, w tym ze Stanów Zjednoczonych”, powiedział na łamach Reutersa rzecznik Boeinga.

Zawieszenie zakupów newralgicznych surowców ma miejsce kiedy Boeing walczy o zwiększenie produkcji odrzutowców 737 MAX z powodu braku części i pracowników.

Rosyjska firma Rusal to drugi największy na świecie producent aluminium (pierwszym są Chiny). Dostarcza światu sześć procent zapotrzebowania na aluminium.

Reuters/Wojciech Gryczka

Tajny raport Kremla: Sankcje cofną rozwój Rosji od dwa pokolenia