Rosja nie wierzy w odejście Europy od węgla i chce zwiększyć eksport

25 września 2019, 06:30 Alert
węgiel węglokoks
fot. Węglokoks

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, Rosja buduje w portach Murmańska i Sankt Petersburga nowe eksportowe terminale węglowe, licząc na to że przez kolejne 10 lat pozostanie największym eksporterem węgla na rynek europejski.

Ja czytamy w dzienniku, Rosja nie wierzy w zapowiedzi rezygnacji z węgla w Unii i poza nowymi inwestycjami modernizuje też istniejący terminal w Ust-Łudze, a w Wysocku, gdzie jest już jeden terminal, planowany jest drugi.

W ubiegłym roku ponad 50 proc. rosyjskiego eksportu węgla dotarła do Europy – krajów Unii, na Ukrainę i do Turcji. Szczególnie dużo kupują Niemcy: w ciągu pięciu ostatnich lat zwiększyli oni o 40 proc. import węgla z Rosji – informuje gazeta.

Cała Europa importowała wg danych BP w 2018 r. 149,6 mln ton węgla, tj. o 4,6 proc. więcej w ujęciu rocznym, na co największy wpływ miało większe zapotrzebowanie w Polsce i Turcji – czytamy w „Rz”.
W ciągu dekady (2007-2017) popyt Europy na węgiel mimo przepisów które miały ograniczać emisje zwiększył się o 16,5 proc. – zauważa gazeta.

Rzeczpospolita/CIRE.PL

Stępiński: Plan ekspansji węgla z Rosji w Polsce