AlertEnergetykaRopa

Portnikow: Kreml wstydliwie skapitulował

Portnikow

Witalij Portnikow fot. NEP

– Rosja poniosła porażkę w wojnie cenowej z Arabią Saudyjską, której architektem był prezes Rosnieftu Igor Sieczin – pisze Witalija Portnikowa w felietonie dla gazety ekonomicznej NEP.

Celem Sieczina był Łukoil

Według Portnikowa, celem Sieczina, poza uderzeniem w amerykańskie firmy łupkowe, był prywatny rosyjski koncern Łukoil. Sieczin miał tym samym mieć wpływ na słabnącego, prywatnego konkurenta. Autor przypomina, że potęga Sieczina zaczęła się od grabieży mienia i aktywów prywatnego Jukosu.

Okazało się, że w wyniku koronawirusa, Rosja traci rezerwy odkładane z mozołem przez ostatnie pięć lat. W rezultacie, Kreml korzystając z mediacji Donalda Trumpa doszedł do porozumienia z Arabią Saudyjską. Zdaniem Portnikowa, jest to jednak porozumienie, które należy określić mianem wstydliwej porażki Rosji. Przez pierwsze kilka dni negocjacji, rzecznik Kremla Dimitrij Peskow nawet nie przyznał, że takie rozmowy są prowadzone.

Porażka Kremla

W rezultacie, jak zaznacza autor, Rosja, która wyszła z porozumienia naftowego OPEC+ w marcu, wróciła do niego w kwietniu na znacznie gorszych warunkach. Porażka ta wynikała z niedocenienia determinacji i złości Arabii Saudyjskiej, która nie podjęła samodzielnych prób ratowania porozumienia naftowego bez Rosji, ale dołączyła z całą mocą do wojny cenowej. Drugim powodem było bagatelizowanie wpływu pandemii koronawirusa na światową gospodarkę, a przez to na popyt na surowce energetyczne.

Według Portnikowa są to główne czynniki rosyjskiego niepowodzenia, które dowodzą o faktycznym braku myślenia strategicznego i długofalowego na Kremlu, co uderza w licznych stronników Putina, którzy przedstawiają go jako wybitnego stratega.

NEP/ Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Nowe porozumienie naftowe i meksykańska masakra ropą naftową (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X