Rosja straciła już połowę przychodów ze sprzedaży ropy i gazu

7 lutego 2023, 06:45 Alert

Rosjanie stracili prawie połowę przychodów budżetowych ze sprzedaży węglowodorów. Powód to sankcje zachodnie za atak na Ukrainę.

Władimir Putin na SPIEF 2022. Fot. BiznesAlert.pl
Władimir Putin na SPIEF 2022. Fot. BiznesAlert.pl

Przychody Rosji ze sprzedaży węglowodorów spadły w styczniu 2023 roku o 46 procent względem tego samego miesiąca rok temu, a wydatki budżetowe na wojnę wzrosły o 59 procent. Deficyt sięga 25 mld dolarów i jest najwyższy od 1998 roku. To dane resortu finansów Rosji.

Spadek przychodów ze sprzedaży węglowodorów wynika z sankcji zachodnich za inwazję Rosji na Ukrainie. To między innymi pełne embargo na dostawy do USA, Kanady i Wielkiej Brytanii oraz embargo morskie w Unii Europejskiej na dostawy ropy oraz produktów naftowych. Powodują one sprzedaż ropy Urals ze zniżką do Azji. Inna przyczyna to ograniczenie dostaw do Europy przez rosyjski Gazprom podsycający kryzys energetyczny.

Z tego względu rząd rosyjski otrzymał zlecenie prezydenta Władimira Putina, aby przedstawić plan ograniczenia wpływu niższej ceny ropy na budżet rosyjski do pierwszego marca. Mówił już o nim prezes Rosnieftu cytowany przez BiznesAlert.pl sugerując zatrzymanie sprzedaży na spocie oraz uniezależnienie ceny od punktu odniesienia w portach europejskich. Ujawnił ten plan podczas wizyty w Indiach, które mają być jednym z głównych odbiorców alternatywnych ropy z Rosji.

Deficyt budżetowy Rosji jest jednak wciąż możliwy do uzupełnienia z Funduszu Bogactwa Narodowego. Ministerstwo finansów przyznaje, że sprzedało 3,6 ton złota oraz 2,3 mld juanów z tego funduszu w styczniu, by uzupełnić budżet. Zasobność tego źródła jest szacowana na niecałe 180 mld dolarów.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska potrzebuje większych magazynów gazu (ANALIZA)