AlertBezpieczeństwoCyberprzestrzeńWykop

Rosja szpieguje WhatsAppa. Wie kiedy ludzie piszą, ale nie wie co

Komórka. Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Technologia inwigilacji cyfrowej dała rosyjskiej policji oraz Federalnej Służbie Bezpieczeństwa możliwości szpiegowania życia codziennego obywateli poprzez inwigilowaniu ich telefonów, w tym popularnych komunikatorów jak WhatsApp. Rosyjskie służby bezpieczeństwa sprawdzają na bieżąco swoich obywateli w celu przeciwdziałania sytuacjom mogącym doprowadzić do puczu bądź rozwoju opozycji.

Władimir Putin wykorzystuje świat cyfrowy do propagandy i inwigilacji. Proste w użyciu oprogramowanie, które podłącza się bezpośrednio do rosyjskiej sieci telekomunikacyjnej. Rosja stojąca w obliczu serii niepowodzeń wojskowych na froncie ukraińskim, ciężkich sankcji gospodarczych oraz buntu rozpętanego przez Grupę Wagnera stoi na skraju wewnętrznej implozji. Firmy technologiczne niegdyś pod batutą najbogatszego Rosjanina i bliskiego człowieka Władimira Putina, Aliszera Usmanowa zarobiły krocie na rozwiązaniach do inwigilacji, choć nie były wcześniej znane na szerszym rynku. W ten sposób Rosjanie nadrabiają zaległości cyfrowe względem Chin a nawet Iranu.

Proste oprogramowanie które podłącza się bezpośrednio do infrastruktury telekomunikacyjnej pozwala identyfikować kiedy ludzie wykonują połączenia głosowe, wysyłają zaszyfrowane pliki z aplikacji takich jak Telegram, WhatsApp czy Signal. Wspomniane oprogramowanie nadal nie pozwala przechwytywać wiadomości, ale pomaga określić czy ktoś korzysta z wielu telefonów oraz tworzyć sieć relacji użytkownika. Istnienie cyfrowej wymiany danych z podejrzanym obywatelem może spowodować dochodzenie a nawet aresztowanie według relacji ludzi którzy są zaznajomieni z tym procesem.

The Times of India / Bartosz Siemieniuk


Powiązane artykuły

czołg K2, zdjęcie: www.gov.pl

K2PL czeka na decyzję. Duży kontrakt zbrojeniowy się opóźnia

Polska planowała podpisać w kwietniu 2025 roku drugą umowę wykonawczą na zakup 180 czołgów K2 w wersji K2PL wraz ze...
prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, zdjęcie: www.president.gov.ua

Ukraina i Niemcy chcą wspólnie produkować broń dalekiego zasięgu

Ukraina i Niemcy planują rozpoczęcie wspólnej produkcji uzbrojenia dalekiego zasięgu. Ma to wzmocnić zdolność ukraińskiej armii do uderzeń w cele...
Wieżyczka Sky Sentinel podczas strzelania. Zdjęcie: United24 | Mykyta Shandyba

Ukraina wprowadza broń przyszłości. Sky Sentinel poluje na drony bez operatora

Ukraina zaprezentowała autonomiczny system obrony przeciwlotniczej Sky Sentinel, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do zwalczania rosyjskich dronów i pocisków manewrujących. To...

Udostępnij:

Facebook X X X