Duma przyjęła ustawę o przeciwdziałaniu wyciekom ropy i produktów naftowych

10 lipca 2020, 07:15 Alert
Duma Państwowa fot.Bashabantuy
Duma Państwowa fot.Bashabantuy.ru

Rosyjska Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, w drugim i trzecim czytaniu przyjęła ustawę o przeciwdziałaniu wyciekom ropy i produktów naftowych do środowiska.

Większe kary za zanieczyszczenie

Ustawa zakłada m.in konieczność stworzenia specjalnego funduszu rezerwowego na pokrycie ewentualnych szkód wobec środowiska, zobligowanie firm naftowych, producentów, właścicieli infrastruktury przesyłowej do poniesienia surowszych kar za dopuszczenie do wycieku, oraz przenosi na barki właścicieli tych firm konieczność prowadzenia akcji ratunkowych. Państwowe służby mają być uruchamiane dopiero w momencie nieporadzenia sobie z kryzysem służb przyzakładowych.

Spółki mają być też odpowiedzialne za rekultywację skażonego terenu. Dodatkowo, firmy zajmujące się działalnością w sektorze naftowym mają obowiązek przygotować do pierwszego stycznia 2024 roku plany na wypadek sytuacji kryzysowej.

– Firmy prowadzące taką działalność powinny rozumieć swoją odpowiedzialność za bezpieczeństwo i ochronę środowiska – powiedział przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin. – Wszelkie szkody wyrządzone przyrodzie powinny zostać zrekompensowane, to właśnie ten problem został rozwiązany przez przyjęte dziś poprawki. – dodał.

Według danych przewodniczącego Komisji Ekologii i Ochrony Środowiska Władymira Burmatowa, rocznie w Rosji dochodzi do ponad 10 tys. wycieków ropy i produktów naftowych, co stanowi ogromne zagrożenie zwłaszcza, gdy występuje ono w regionie Arktyki.

Procedowanie ustawy przyśpieszyło po katastrofie ekologicznej pod Norylskiem. Budzi ona jednak kontrowersje wśród firm prywatnych.

RG/Mariusz Marszałkowski

Rosyjska ustawa o eliminacji skutków wycieków uderzy w sektor prywatny