Rosjanie będą kopać kryptowaluty na Syberii

11 lutego 2023, 06:45 Alert

Buriacja, jeden z ośmiu federalnych okręgów Rosji, stworzy centrum przetwarzania danych (DPC), w którym Rosjanie będą mogli zainstalować 30 tysięcy urządzeń do kopania kryptowalut. Wartość wydobycia ma sięgnąć 900 milionów rubli, czyli ponad 12 milionów dolarów.

Bithumb to jedna z największych giełd kryptowalut
fot. Pixabay

– Buriacja otworzy centrum przetwarzania danych (DPC) dla wydobycia o wartości 900 milionów rubli – podaje rządowa Korporacja Rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki (KRDV). Jego uruchomienie zostało zaplanowane na pierwszą połowę 2023 roku.

– Projekt zostanie poprowadzony przy wsparciu ze strony państwa. Obejmie ono zerowe podatki od gruntów, nieruchomości, składek ubezpieczeniowych obniżonych do 7,6 procent, obniżoną stawkę podatku dochodowego i inne. Po podłączeniu obiektu do krajowej sieci, taryfa energii elektrycznej zostanie obniżona o około połowę – powiedział Dmitrij Chamerujew, dyrektor Korporacji Rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki. KRDV to rządowa spółka zarządzająca, która pomaga w realizacji projektów inwestycyjnych na Dalekim Wschodzie i w Arktyce.

Buriacja to republika autonomiczna wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. W obecnej formie trwa od 1992 roku i dzisiaj wchodzi w skład Dalekowschodniego Okręgu Federalnego jako jeden z ośmiu federalnych okręgów Rosji.

RBK/Jędrzej Stachura

Armia IT Ukrainy włamała się do archiwum Gazpromu