Łukoil tnie wydobycie. Cena rosyjskiej ropy pozostaje niska

21 kwietnia 2020, 10:00 Alert

Największy prywatny rosyjski koncern naftowy Łukoil planuje zredukować od pierwszego maja wydobycie ropy na poziomie 40 tys. ton dziennie (tj 290 tys. baryłek dziennie) – poinformował Wagit Alekperow, prezes spółki. Cena rosyjskiej  ropy pozostaje wciąż na niskim poziomie.

Według Alekperowa, Łukoil ograniczy wydobycie ropy o 18 procent. Wyraził jednocześnie przekonanie, że pozostałe koncerny rosyjskie również zmniejszą od pierwszego maja swoje wydobycie.

Łukoil zakłada, że od momentu wejścia porozumienia w życie, ceny ropy powinny ustabilizować się na poziomie powyżej 30 dolarów za baryłkę.

Proporcjonalne cięcia

Wcześniej Interfax podał informację, że cięcia wydobycia wśród firm rosyjskich będą proporcjonalne do ich udziału w rynku.

Tak więc Rosnieft, mając 36 procent udziałów, powinien ograniczyć wydobycie ropy (bez kondensatu) o około 660 tys. baryłek dziennie, a Łukoil z 16 procent udziałów zmniejszy wydobycie o około 280 tys. baryłek dziennie. Surgutnieftegaz, który posiada 12 procent udziału w rynku, zredukuje o 210 tys. baryłek dziennie. Gazprom Nieft z 7,3 procent zmniejszy wydobycie o 130 tys. baryłek dziennie, Tatnieft z sześcioma procentami udziałów zredukuje je o 100 tys. baryłek dziennie, Basznieft z 3,6 procentami o 65 tys. baryłek, Sławnieft z 2,6 procent o 47 tys. baryłek i Russnieft z 1,3 procent o 25 tys. baryłek ropy dziennie.

Rosyjskie koncerny, poza Łukoilem, nie potwierdziły tych wyliczeń. Zważywszy jednak na informację podaną przez prezesa Alekpierowa, można przyjąć, że są one zgodne z rzeczywistością i tak będzie wyglądał podział około dwóch milionów baryłek redukcji po stronie Rosji.

Niska cena ropy

Koszt rosyjskiej ropy z dostawą w porcie Rotterdam (CIF Rotterdam) wynosi 21 kwietnia 17,51 dolara, co oznacza wzrost o 0,51 dolara względem dnia poprzedniego. Dyferencjał pomiędzy ropą Urals a gatunkiem Brent wynosi 1,75 dolara, co oznacza spadek o 1,20 dolara.

Spadek dyferencjału może wynikać z mniejszych rabatów udzielonych przez Arabię Saudyjską w kwietniu względem ceny ropy Brent.

Spadek ceny ropy Urals został odnotowany w basenie morza śródziemnomorskiego (CIF Augusta), gdzie koszt baryłki rosyjskiego gatunku ropy spadł o 0,68 dolara i wyniósł 17,26 dolara.

Dyferencjał wobec ropy Brent nie uległa zmianie i nadal wynosi dwa dolary.

Cena wpływa na budżet

Średnia cena ropy Urals pomiędzy 16 marca a 14 kwietnia wyniosła 19 dolarów za baryłkę. Budżet rosyjski jest zbilansowany przy średniej cenie Urals wynoszącej 42,4 dolara za baryłkę.

Co miesiąc, rosyjskie ministerstwo finansów na podstawie średniej ceny ustala stawkę celną na wywóz produktów naftowych i surowej ropy. Ze względu na niską cenę ropy, cło obowiązujące od pierwszego kwietnia wynosi 6,8 dolara za tonę ropy, co jest najniższą kwotą od 1999 roku, kiedy cło wynosiło 5,25 dolara za tonę.

Interfax/Argus/Mariusz Marszałkowski

AKTUALIZACJA: 21 kwietnia, godz. 10:40 Cena ropy

Marszałkowski: Czy Rosja podoła nowemu porozumieniu naftowemu?