Rosja nadal omija sankcje USA i UE

30 lipca 2015, 07:04 Alert
Opening Plenary of the World Economic Forum Annual Meeting 2009: Vladimir Putin
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Fot.: Wikipedia.

(Kommiersant/Wojciech Jakóbik)

Źródła Kommiersanta w zachodnich dyplomacjach informują, że Waszyngton i Bruksela podjęły działania na rzecz ograniczenia dziur w obostrzeniach wprowadzonych przeciwko Rosji w odpowiedzi na aneksję Krymu i dalszą agresję przeciwko Ukrainie.

Jak podają wspomniane źródła, ze względu na zainteresowanie Europejczyków utrzymaniem dostaw surowców z Rosji, wykluczenie możliwości ominięcia sankcji, szczególnie w sektorze inżynieryjnym, będzie trudne. Jednakże Zachód stara się namierzyć drogi do tego służące, na przykład przy sprzedaży produktów podwójnego użytku lub wymianie technologicznej. Przykładem skuteczności takich działań było skłonienie amerykańskiego Exxon Mobil do zamrożenia współpracy z Rosnieftem.

Mimo to, rozmówcy rosyjskiej gazety przekonują, że USA i UE nie mają zamiaru wprowadzać nowych sankcji. Tymczasem Rosjanie starają się ominąć sankcje poprzez kupno produktów podwójnego użytku i transfer technologii. Zachodowi trudno ograniczyć sprzedaż konkretnego rodzaju maszyn lub części do nich, które mogą być wykorzystane przez rosyjski sektor energetyczny ale nie tylko. W tym celu Rosjanie wykorzystują pośredników, którzy nie są oficjalnie związani z firmami objętymi sankcjami jak Rosnieft czy Gazprom Nieft. Kupują także zamienniki na rynku chińskim i tajwańskim.

Tymczasem niemiecki Siemens wydaje się nie mieć problemów z nieuznawaną przez zachodnich polityków aneksją ukraińskiego Krymu. Sprzedaje turbiny gazowe do tamtejszych elektrowni. Aby uniknąć kary z tytułu złamania sankcji zostały one zafakturowane jako dostawy dla elektrowni w Tamani, w Rosji. Jednak według dziennika Wiedomosti stamtąd trafią prosto na Krym.

Więcej o omijaniu sankcji przez Rosję w tekście BiznesAlert.pl