Rosja nie pozwoli Brytyjczykom odzyskać miliardowych strat na biznesie z Rosnieftem

5 grudnia 2023, 17:30 Alert

Sąd rosyjski odmówił Brytyjczykom z BP prawa do sądzenia się w arbitrażu w Singapurze w sprawie strat spowodowanych inwazją Rosji na Ukrainie. W przeszłości BP przejęło 19,75 procent akcji Rosnieftu a straty na tym biznesie po inwazji szacuje na prawie 25 mld dolarów.

Prezydent Władimir Putin i Igor Sieczin (prezes Rosnieftu). Fot. Rosnieft
Prezydent Władimir Putin i Igor Sieczin (prezes Rosnieftu). Fot. Rosnieft

Moskiewski sąd arbitrażowy zakazał brytyjskiemu BP dalszego postępowania przed arbitrażem międzynarodowym w Singapurze w sporze z Rosnieftem. Stało się to na wniosek tej rosyjskiej firmy. Brytyjczycy ogłosili sprzedaż akcji Rosnieftu i wycofanie z rynku rosyjskiego po inwazji na Ukrainie z lutego 2022 roku. Mają jednak problemy przez dekrety prezydenta Władimira Putina utrudniające wycofanie z Rosji.

Rosnieft oskarżył BP o zajęcie wszystkich dywidend przy okazji sprzedaży akcji rosyjskich z 27 lutego 2022 roku. BP zaprzecza tym doniesieniom i szacuje straty na 24,4 mld dolarów widoczne w wynikach z pierwszego kwartału 2022 roku. Brytyjczycy chcą się teraz pozbyć aktywów w Rosji.

– To proces skomplikowany przez sankcje i rosyjskie regulacje. BP jest zaangażowanie w proces sprzedaży aktywów, ale ta możliwość jest ograniczona przez przepisy oraz rząd rosyjski, które muszą zatwierdzić jakąkolwiek transakcję, a także przez sankcje międzynarodowe. Spodziewaliśmy się, że będzie – i jest – to długi proces – czytamy w oświadczeniu BP z grudnia 2022 roku.

Decyzja sądu rosyjskiego odmawia Brytyjczykom prawa do arbitrażu w niezależnej izbie w Singapurze.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

BP rezygnuje z udziałów Rosnieftu przez atak Rosji na Ukrainę