Rosjanie obniżają ceny gazu Niemcom

14 lutego 2020, 11:30 Alert
Gazprom Nieft
fot. Gazprom Nieft

Rosyjski gigant gazowy Gazprom i niemiecka grupa energetyczna Uniper postanowili zawiesić postępowanie arbitrażowe w sprawie kontraktowych cen na dostawy gazu ziemnego.

Ugoda Gazprom-Uniper

Gazprom poinformował, że Gazprom Export wszczął postępowanie w styczniu 2018 roku, ale strony zgodziły się zakończyć sprawę 10 stycznia 2020 r.

Po informacjach Kommiersanta o tym, że Gazprom może zastosować indeksację do cen na hubach gazowych w Europie w kontrakcie bułgarskim, Elena Burmistrowa stojąca na czele Gazprom Export zapowiada renegocjacje kontraktów opiewających na „dziesiątki miliardów metrów sześciennych”. Gazeta wymienia w tym kontekście wspomnianą Bułgarię oraz Holandię, Serbię, Turcję, Węgry i Włochy kupujące razem ponad 30 mld m sześc. gazu z Rosji rocznie.

Gazprom zamierza przedłużyć istniejące kontrakty z tymi państwami i zapewnić im ewentualnie dodatkowy wolumen gazu. Przewiduje wzrost dostaw do państw spoza Wspólnoty Niepodległych Państw o 34 procent w stosunku do zeszłego roku, czyli do 199,8 mld m sześc.

Reuters/BiznesAlert.pl

Jakóbik: O Polsce, która gazu z Rosji nie chciała (FELIETON)