Kolejny lodołamacz rosyjski płynie do portu logistycznego Nord Stream 2

17 listopada 2020, 12:45 Alert

Lodołamacz Jurij Topczew płynie z Królewca do niemieckiego portu Mukran, który jest centrum logistycznym projektu Nord Stream 2. Jest to kolejny statek po Władisławie Striżowie, który będzie uczestniczył w budowie tego gazociągu.

Kutwice
Kotwice zamontowane na Akademiku Czerskim fot.Mariusz Marszałkowski

Wzmożony ruch przy Nord Stream 2

Właścicielem obu jednostek jest firma Koksochimtrans, która została objęta sankcjami amerykańskimi za prowadzoną działalność na nielegalnie zajętym Krymie.

W tym samym czasie dwa statki – Artemis Offshore oraz Umka – prowadzą prace na zakończeniu gazociągu przy granicy niemiecko-duńskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Artemis Offshore prawdopodobnie będzie pełnił rolę jednostki badającej dno morskie podczas układania rur.

Akademik Czerski oraz statek zaopatrzeniowy Finval nadal cumują przy nabrzeżu portu w Mukran. Prawdopodobnie do końca listopada jednostka układająca będzie przygotowana do rozpoczęcia prac przy budowie brakujących 160 km gazociągu. Na razie flota wsparcia stacjonuje zarówno w porcie Mukran, jak i w Królewcu. W tym drugim miejscu cumują cztery statki – Władisław Striżow, Errie, Iwan Sidorenko oraz Ostap Szeremeta.

Marinetraffic/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Jak nowe sankcje USA mogłyby utrudnić finał budowy Nord Stream 2 (ANALIZA)