Czy Rosja wpuści do Nord Stream 2 konkurencję Gazpromu?

25 maja 2018, 15:30 Alert

Rosja rozważy liberalizację obecnego systemu dostępu do eksportu gazu rurociągami – powiedział podczas wystąpienia w ramach odbywającego się w Petersburgu Forum Gospodarczego rosyjski prezydent Władimir Putin.

Władimir Putin, fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej (CC BY 4.0)

– Oczywiście będziemy myśleć o liberalizacji. Obecnie udział w projekcie gazociągu Nord Stream 2 bierze pięć spółek. Jeżeli Total będzie szósty to jest jeszcze kwestia transportu gazu. Możemy o tym mówić, analizować. Wcześniej czy później to się stanie – mówił.

W trakcie dyskusji prezes Totalu Patrick Pouyanné zwrócił się do rosyjskiego prezydenta z prośbą o udzielenie zgody na to, by joint venture, które tworzy z Novatekiem, mogło świadczyć eksport gazu rurociągami do Europy. – Chciałem zaproponować prezydentowi Putinowi przeprowadzenie śmiałej reformy. Czy możemy mieć nadzieję czy kiedyś w przyszłości pozwolicie joint venture Totalu i Novateka sprzedawać rurociągami gaz do Europy? To pozwoli w jeszcze większym stopniu ustabilizować pozycję rosyjskiego gazu na rynku europejskim – mówił.

Dotychczas rosyjski rząd deklarował, że reforma Gazpromu i i wydzielenie z niego struktur odpowiedzialnych za wydobycie i przesył gazu nie jest brane pod uwagę. Moskwa podkreśla, że chce, aby ten koncern utrzymał status monopolisty eksportu rosyjskiego gazu rurociągami. Inną politykę prowadzi Unia Europejska, która chce liberalizacji rynku gazu. Na początku lata ubiegłego roku Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich z prośbą o udzielenie mandatu do prowadzenia rozmów z Gazpromem na temat wprowadzenia reżimu prawnego dla gazociągu Nord Stream 2. Według Brukseli cała magistrala, włącznie z częścią podmorską, powinna podlegać zapisom trzeciego pakietu energetycznego. To z kolei oznacza konieczność udzielenia dostępu do niego stronom trzecim, którymi mogłyby być rosyjskie spółki, czyli wspomniane wcześniej Rosnieft czy Novatek. Alternatywnym rozwiązaniem mogłaby być sprzedaż gazu na terytorium Rosji. Wtedy za przesył rurociągiem odpowiadałby inny podmiot. Obecnie rosyjskie ustawodawstwo przyznaje prawo do eksportu gazu poprzez rurociągi jedynie Gazpromowi oraz jego spółce zależnej, Gazpromowi Export.

TASS/Piotr Stępiński

Jakóbik: Sygnał Gazpromu do Brukseli. Nord Stream 2 za liberalizację?