AlertAtomEnergetykaEnergia elektryczna

Rosja opracowuje program rozwoju technologii jądrowych

Atom. Fot: Pixabay

Atom. Fot: Pixabay

Rosyjski premier Michaił Misztusin chce do pierwszego lipca zakończyć prace nad programem „Rozwój techniki, technologii oraz badań naukowych w obszarze wykorzystywania energetyki jądrowej”. Dokument ma obejmować działania do 2024 roku.

Cele Rosji

W założeniu dokument ma wspomóc rosyjskie projekty oraz realizację celów Rosji w energetyce jądrowej. Wcześniej Prezydent Rosji Władimir Putin wskazał, że kraj chce przyśpieszyć rozwój technologiczny i stworzenie sektora wysokorozwiniętego, zorientowanego na eksport.

Premier w trakcie spotkania z przedstawicielami rządu wskazał, że program ma na celu realizację szeregu zadań dotyczących „przywództwa w dziedzinie technologii jądrowych”. Ponadto plan ma pozwolić na rozwój obszaru naukowo-technologicznego, który da Rosji niezależność zasobów paliwowych – prawdopodobnie chodzi tu o uran.

Putin wspomniał także o ograniczeniach szkodliwego wpływu na środowisko. W spotkaniu uczestniczył m.in. wicepremier Rosji Jurij Borisow, minister rozwoju gospodarczego Maksim Reszetnikow, minister finansów Anton Siluanow oraz wicedyrektor rosyjskiego giganta jądrowego Rosatomu, Sergiej Nowikow.

Rapacka: Atomowa gra o wpływy w Europie Środkowo-Wschodniej

Opracowanie programu może być odpowiedzią Rosji na zapowiedzi Amerykanów o planie ożywienia energetyki jądrowej. Sektor ten jest postrzegany jako jeden z najbardziej konkurencyjnych rynków na świecie. Rozwój technologii jądrowych już kilka lat temu zapowiedziały także Chiny. Najbardziej obiecującym rynkiem pod względem rozwoju atomu ma być Bliski Wschód, Azja i Afryka. Eksperci przewidują, że w tych regionach świata można się spodziewać intensywnej rywalizacji USA, Chin i Rosji o kontrakty jądrowe.

Neftegaz.ru/Patrycja Rapacka

Raport: Atom to najbezpieczniejsze źródło energii pomimo Czarnobyla i Fukushimy


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X