Rosja rozważa stopniowe opuszczanie porozumienia naftowego

27 grudnia 2019, 12:45 Alert

– OPEC i państwa współpracujące z tą organizacją, zwani OPEC+, mogą rozważyć ograniczenie redukcji wydobycia ropy w 2020 roku – powiedział rosyjski minister energii Aleksander Nowak.

Rosja i porozumienie naftowe

– Jeśli chodzi o cięcia wydobycia, podkreślę, nie jest to proces nieskończony. Decyzję o wyjściu z Porozumienia naftowego należy podejmować stopniowo, aby utrzymać udział w rynku i aby nasze firmy mogły realizować swoje przyszłe projekty. Myślę, że rozważymy to w tym roku – powiedział Nowak w wywiadzie dla telewizji Rossija 24. Rosyjskie ministerstwo energii sprostowało, że Nowak odnosił się do 2020 roku, mówiąc o możliwej decyzji o zniesieniu ograniczeń produkcyjnych „w tym roku”.

OPEC+ ogranicza wydobycie ropy od 2017 roku, aby zrównoważyć podaż i popyt na światowym rynku oraz by podnieść ceny ropy. Nowak pochwalił współpracę między producentami OPEC i producentami spoza OPEC, mówiąc, że globalne rynki ropy są obecnie mniej więcej stabilne. Powiedział, że popyt na ropę może wzrosnąć latem, gdy kierowcy będą potrzebować więcej paliwa.

W tym miesiącu OPEC+ postanowił przedłużyć umowę o ograniczeniu wydobycia ropy do końca marca i zwiększyć cięcia wydobycia w celu zrównoważenia rynku ropy.

Reuters/Michał Perzyński

Porozumienie naftowe może zwiększyć cięcia, ale nie wiadomo czy będzie przestrzegane