Rosjanie ugasili pożar szybu naftowego przy użyciu armaty przeciwpancernej (WIDEO)

8 czerwca 2020, 13:30 Alert

30 maja na polu naftowym Ust-Kutskij na obszarze Syberii Wschodniej doszło do pożaru jednego z szybów naftowych należących do Irkuckiej Kompanii Naftowej. Do ugaszenia pożaru została wykorzystana armata przeciwpancerna MT-12 Rapira. Działania okazały się skuteczne.

Artyleria Rapira
MT-12 Rapira podczas gaszenia szybu fot. Youtube

Artylerią w ogień

Strażakom zakładowym IKN nie udało się samodzielnie ugasić źródła ognia. Piątego czerwca firma zwróciła się z prośbą do ministerstwa obrony o skierowanie do działań pododdziałów artyleryjskich Centralnego Okręgu Wojskowego. Ministerstwo odpowiedziało na próbę pozytywnie, i nakazało przy wykorzystaniu samolotu Ił-76 przetransportować pododział artyleryjski do Samary, skąd śmigłowcami dotarli oni do miejsca pożaru

Żołnierze wraz z armatą MT-12 Rapira przybyli na miejsce wieczorem siódmego czerwca. Po przygotowaniu stanowiska ogniowego oddalonego o 180 m od miejsca pożaru, ostrzeliwanie szybu zostało rozpoczęte. W ostrzale chodziło o odstrzelenie armatury odwiertu, aby zamontować na niej sprzęt do wytłumienia wyciekającej pod wysokim ciśnieniem ropy.

Płomień udało się zredukować po kilku wystrzałach. Odwiert został w pełni ugaszony nad ranem ósmego czerwca.

Według komunikatu spółki nikt nie ucierpiał. Najbliższe zabudowania znajdują się sto kilometrów od pola naftowego.

MT-12 Rapira to 100 milimetrowa artyleria przeciwpancerna. Powszechnie była stosowana przez obie strony konfliktu na Donbasie od 2014 roku.

SiberianTimes/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Ile naprawdę kosztuje ropa rosyjska? (ANALIZA)