AlertEnergetykaRopa

Białorusini oczekują od Rosjan milionów dolarów za zanieczyszczoną ropę

Bielneftechim

bielneftechim fot. Belsat

Biełneftechim oczekuje ponad 60 mln dolarów rekompensaty od Transnieftu za dostawy zanieczyszczonej ropy. Według Rosjan wyliczenia strony białoruskiej są jednak błędne. Spór o odszkodowanie wciąż trwa.

Białorusini wyliczają

Białoruś oczekuje rekompensaty za zanieczyszczoną ropę w wysokości 15 dolarów za baryłkę – informuje Interfax, powołując się na słowa wiceprezesa Biełneftechimu Władimira Sizowa.

Według służby prasowej koncernu, zgodnie z protokołem sporządzonym przez rafinerię w Mozyrzu, przerobiła ona ponad 563 tys. ton zanieczyszczonej ropy. Łączna suma rekompensaty oscyluje wokół kwoty 61 mln dolarów.

– Obecnie trwają prace nad formułą wypłaty odszkodowania, która zostanie wypłacona rafinerii w Mozyrzu – powiedział Sizow.

Według niego, kwota 15 dolarów jest analogiczna do odszkodowań, które otrzymały firmy w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech. – Z otwartych źródeł wiemy, że te firmy otrzymały rekompensatę za zanieczyszczoną chlorkami ropę w wysokości 15 dolarów – dodał wiceprezes Biełneftechimu.

Ustalenia odnośnie mechanizmów i formatu składania wniosków o odszkodowania za zanieczyszczoną ropę zostały zatwierdzone w styczniu podczas spotkania wicepremierów Ljaszenki i Kozaka.

Rosjanie się nie zgadzają

Według źródeł Kommiersanta, spór o rekompensaty nie został jeszcze rozwiązany. Po zmianie rosyjskiego rządu, wcześniejsze ustalenia wicepremierów zostały unieważnione. Transnieft jako spółka odpowiedzialna za wypłaty odszkodowań również nie potwierdziła, aby doszło do podpisania porozumienia z Białorusinami. Według rosyjskiej spółki, sposób obliczenia białoruskich roszczeń jest niewłaściwy.

W odróżnieniu od klientów z Zachodu, zanieczyszczona ropa znajdująca się na białoruskim terytorium w większości została przepompowana z powrotem do Rosji, a rafineria w Mozyrzu przerabiała zanieczyszczoną ropę jedynie przez kilka dni na początku kryzysu.

Transnieft poinformował również, że pomimo kryzysu wywiązał się z zakontraktowanego wolumenu na dostawy ropy na Białoruś w 2019 roku. Według jego obliczeń, rurociągiem Przyjaźń zostało dostarczonych 17,6 mln ton ropy oraz 400 tys. ton za pośrednictwem kolei.

Oilru/Kommiersant/BelTA/Mariusz Marszałkowski

Białoruś straciła ponad dwa miliardy dolarów przez kryzys zanieczyszczonej ropy


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X