Budżet Rosji dostał więcej ze sprzedaży ropy i gazu

6 lipca 2022, 12:45 Alert

Dodatkowe rosyjskie wpływy podatkowe z ropy i gazu przekroczyły w czerwcu 2,2 mld dolarów ponad ustalony plan – informuje ministerstwo finansów Rosji. 

Ministerstwo finansów rosji
Budynek ministerstwa finansów FR fot.MinFin

Wyższe o 139 mld rubli wpływy z tytułu podatków od sprzedaży węglowodorów w czerwcu wynikają z wyższych zaliczek wpłaconych od dochodów wynikających ze sprzedaży gazu w poprzednich miesiącach. Ministerstwo finansów przewidziało wpływy z ropy i gazu na czerwiec w wysokości 392,9 mld rubli (6,1 mld dolarów).

W lipcu oczekiwana wielkość dodatkowych wpływów z ropy i gazu do budżetu federalnego, związanych z przekroczeniem rzeczywistej ceny ropy ponad poziom bazowy, ma wynieść 259,1 mld rubli (4 mld dolarów).

Łączna kwota środków z dodatkowych wpływów z ropy i gazu, jaką ministerstwo finansów, zgodnie z regułą budżetową, powinno było skierować na zakup złota i walut obcych, wynosi 398 mld rubli. Rosyjski resort finansów przypomina, że ​​w związku z czasowym zawieszeniem na bieżący rok niektórych przepisów przepisów budżetowych związanych z wykorzystaniem dodatkowych wpływów z ropy naftowej i gazu do budżetu federalnego, zakup walut obcych i złota kosztem tych środków nie zostaną wykonane.

Kommiersant/Prime/Mariusz Marszałkowski

Rosja wciąż ma solidną nadwyżkę budżetową