Rosyjski sąd skazał zorganizowaną grupę przestępczą za kradzież ropy na dużą skalę

24 lipca 2021, 11:00 Alert
Ropociąg FLICKR
Ropociąg. Fot. Flickr

Sąd rejonowy Sowieckiego Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego skazał sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, która dopuściła się kradzieży ropy z instalacji ropociągowych koncernu Łukoil. 

Rozbita grupa przestępcza

Pomysłodawca i szef grupy został skazany na pięciu i pół roku kolonii karnej oraz grzywnę w wysokości 500 tys rubli, pozostała piątka została skazana na kary więzienia w wymiarze od trzech do czterech i pół roku pozbawienia wolności oraz 400 tys. rubli grzywny.

Przestępczy proceder rozpoczął się w marcu 2019 roku. W ciągu pięciu miesięcy działalności, do jej odkrycia w lipcu tego samego roku, grupa ukradła co najmniej 516 ton ropy naftowej o wartości 12 mln rubli (165 tys. dolarów). Surowiec następnie był przez nich sprzedawany na czarnym rynku.

Nielegalne podłączenia do instalacji przesyłająca ropę naftową jest częstym zjawiskiem, zwłaszcza w trudno dostępnych regionach Rosji jak np. na obszarze Syberii Zachodniej, której gospodarka opiera się na produkcji węglowodorów. Nielegalne podłączenia do rurociągów często kończą się wywołaniem katastrof naturalnych i lokalnego skażenia terenu.

Neftegaz/Mariusz Marszałkowski