Konsorcjum w skład którego wchodzą spółki traderskie Vitol oraz Mercantile & Maritime Energy podpisało porozumienie z Rosnieftem dotyczące warunków zakupu pięciu procent udziałów w arktycznym megaprojekcie naftowym Wostok Oil.
Kolejna firma handlująca ropą kupuje udziały w megaprojekcie Rosnieftu
Pod koniec 2020 roku umowę na zakup 10 procent akcji w tym projekcie podpisała szwajcarska Trafigura.
Umowa potwierdza zamiary konsorcjum nabycia udziałów w projekcie Wostok Oil i określa główne warunki transakcji. Zamknięcie transakcji jest spodziewane po otrzymaniu przez strony niezbędnych zgód regulacyjnych i korporacyjnych.
Podczas podpisania dokumentów głos zabrał prezes Rosnieftu, Igor Sieczin
– Umowa jest oparta na udanej długoterminowej współpracy z Vitol i Mercantile & Maritime. Potencjał surowcowy projektu Vostok Oil, wysoka jakość ropy naftowej oraz jej model ekonomiczny sprawiają, że projekt jest jednym z najatrakcyjniejszych obiektów do inwestowania w światowym przemyśle energetycznym, co potwierdza duże zainteresowanie nim dużych światowych firm oraz oceny wiodących banków inwestycyjnych. Projekt bez wątpienia zainteresuje firmy specjalizujące się w dostawach surowców, handlu i logistyce posiadające rozbudowaną bazę klientów i kanały dystrybucji na całym świecie oraz uwzględniające przyszłe zapotrzebowanie na dostawy „zielonej” ropy – powiedział Sieczin.
Potencjał wydobycia węglowodorów projektu Wostok Oil może osiągnąć 115 mln ton rocznie, po trzeciej fazie zagospodarowania projektu czyli od połowy lat 30. Rosnieft szacuje bazę surowcową Wostok Oil na ponad sześć miliardów ton węglowodorów. Projekt charakteryzuje się lekką ropą o wyjątkowo niskiej zawartości siarki (0,01-0,04 procent) co pozwoli osiągnąć wysoką premie w stosunku do benchmarkowego gatunku ropy Brent. Transport ropy będzie się odbywał przy wykorzystaniu Północnej Drogi Morskiej.
Rosnieft/Mariusz Marszałkowski
Marszałkowski: Dlaczego dostawy ropy przez Ropociąg Przyjaźń wysychają?