Rosja rozpocznie manewry z użyciem 3 atomowych okrętów na wodach Arktyki

3 sierpnia 2015, 08:30 Alert

(TASS/Barents Observer/Patrycja Rapacka)

Zdjęcie: wikipedia.org
Zdjęcie: wikipedia.org

Dowódca rosyjskiej Floty Północnej, Władimir Koroljow, poinformował rosyjskie media, że Rosja jeszcze w tym roku planuje rozpoczęcie zaawansowanych manewrów z użyciem trzech strategicznych  podwodnych okrętów atomowych: Jurij Dołgorukij, Aleksander Newski oraz Władimir Monomach. Ćwiczenia mają być realizowane na wodach arktycznych.

Trzonem strategicznego odstraszania jądrowego Floty Północnej Rosji będą balistyczne rakiety jądrowe oraz okręty klasy Borej (Boreasz). Nowe okręty podwodne mają zastąpić okręty starszego typu już po 2018 roku.

”Jurij Dołgorukij” został oddany do usług Flocie Północnej w styczniu 2013 roku po dwunastu latach budowy. Wraz z okrętem Newskij oraz Monomach będą stacjonowały w bazach w Wiluczinksu na Kamczatce.

Według Koryljowa, Flota Północna jest obecnie aktywnie zaangażowana w szkolenia bojowe na Arktyce. – Jest to systematyczna, wieloaspektowa praca, które ma wpływ na wszystkie elementy floty – powiedział generał Floty Północnej Poinformował on też, że rosyjskie samoloty patrolują przestrzeń powietrzną nad Ocenami Arktycznym na bieżąco a siły lądowe są stale przygotowane na ewentualną walkę w warunkach arktycznych.

Więcej informacji:

Plan modernizacji floty będzie realizowany bez względu na sytuację ekonomiczną Rosji

Rosja stworzy „zabójcę lotniskowców”

Rosja zbroi Kaliningrad