Komisja Europejska inicjuje kolejny pakiet sankcji wobec Rosji, w tym cenę maksymalną ropy

22 września 2022, 12:00 Alert

Komisja Europejska w najbliższych dniach rozpocznie proces konsultacji kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji – donosi Politico.

Budynek Komisji Europejskiej fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Budynek Komisji Europejskiej fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Najnowsze środki sankcyjne mają zostać omówione z ambasadorami państw członkowskich w najbliższy piątek, 22 września. Wśród omawianych tematów ma być ustalenie cen maksymalnych na ropę rosyjską, dopóki nie wejdzie w grudniu całkowite embargo na jej sprowadzanie. Na to mają naciskać USA, które podobny plan forsują na kanwie spotkań grupy G7.

Wśród innych propozycji jest rozszerzenie listy objętych sankcjami personalnymi, zakaz importu diamentów i innych dóbr luksusowych z Rosji.

Obecnie obowiązuje sześć pakietów sankcji nałożonych na Rosję od 22 lutego, kiedy Władimir Putin uznał specjalnym dekretem Ługańsk i Donieck jako niezależne państwa. Kolejne pakiety były przyjmowane już w ramach restrykcji za rosyjską inwazje na Ukrainę, która nastąpiła 24 lutego.  Wśród nich znalazły się ograniczenia nałożone na import i eksport towarów z i do Rosji, sankcje na sektor finansowy, zamrażanie rosyjskich rezerw, a także wprowadzone embargo na ropę rosyjską, węgiel i złoto.

Politico/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Unia Europejska chce znokautować ropę z Rosji