Shell: Zakończenie budowy Nord Stream 2 jest ważniejsze niż jego harmonogram

2 lipca 2020, 12:15 Alert
ormen
Rafineria. fot. Shell

Pomimo ograniczeń inwestycji kapitałowych związanych z pandemią koronawirusa, Rosja pozostaje partnerem strategicznym Shella. Współpraca ma owocować rozwojem obecnych i przyszłych projektów w sektorze energetycznym – powiedział prezes Royal Dutch Shell Serdik Kremers w wywiadzie dla TASS.

Shell ogranicza inwestycje w Rosji, ale nadal widzi ich potencjał

Kremers poinformował, że ze względu na koronawirusa oraz niskie ceny węglowodorów, spółka w tym roku ograniczy wydatki na inwestycje z 25 mld dolarów do 20 mld dolarów. Cięcia obejmą również przedsięwzięcia w Rosji.

45 procent będą stanowić oszczędności w segmencie upstream. Sektor downstream dotkną trzydziestoprocentowe cięcia, a wydatki na inwestycje w LNG i nowe źródła energii zostaną zmniejszone o 25 procent.

Wśród projektów, których dotkną ograniczenia Kremers wymienił wspólne przedsięwzięcia realizowane z Gazprom Nieft.

– Została opracowana redukcja kosztów operacyjnych we wszystkich regionach obecności firmy. W ramach nakładów inwestycyjnych byliśmy zmuszeni obniżyć koszty wiercenia w naszych wspólnych projektach w Rosji. Ponadto niestety musieliśmy zawiesić niektóre nowe projekty z powodu niekorzystnych warunków zewnętrznych – powiedział prezes Shell.

Jednym z takich projektów jest zagospodarowanie w ramach konsorcjum Meretojachaneftegaz. Shell jednak zamierza dalej realizować projekty w sektorze ropy i gazu m.in Salym, Gajdam czy Sachalin 2.

Shell uważa, że rynek LNG nadal ma perspektywy rozwoju o co najmniej cztery procent rocznie, i w tych projektach zamierza rozwijać współpracę w Rosji.

W wywiadzie padło również pytanie o budowę gazociągu Nord Stream 2. – Shell w tym projekcie jest jedynie pożyczkodawcą. Wszelkie negocjacje dotyczące procesu budowy odbywają się przez spółkę Nord Stream 2 AG, której nie jesteśmy udziałowcem. Wierzymy, że ukończenie tego projektu jest ważnebez względu na to, kiedy się to dokładnie stanie. Nord Stream 2 zapewni Europie dostęp do stabilnych dostaw gazu w konkurencyjnych cenach – konkluduje Kremers

TASS/Mariusz Marszałkowski

Shell rewiduje plany inwestycyjne w Rosji