Fala uderzeń Ukrainy zagroziła dostawcom paliwa rosyjskiej maszynie wojennej i skarbcowi Kremla

5 lutego 2024, 06:30 Alert

Produkcja benzyny w Rosji spadła o 2 procent w ostatnim miesiącu przez liczne incydenty na czele z usterką w Rafinerii Niżny Nowogrod. Tymczasem Ukraińcy biorą na cel kolejne elementy infrastruktury paliwowej zaopatrujących rosyjską machinę wojenną. Widoczny jest już spadek eksportu paliw z Rosji, który uszczupli skarbiec Kremla.

Zestrzelenie drona nad Kijowem. Fot. Twitter.
Zestrzelenie drona nad Kijowem. Fot. Twitter.

Kommiersant wyliczył, że spadek produkcji benzyny w Rosji sięgnął 2 procent i wyniosła ona 3,49 mln ton. Główny powód to usterka Rafinerii NORSI blisko Niżnego Nowogrodu. Jednakże obniżka eksportu tego paliwa o prawie jedną trzecią podniosła podaż na rynku krajowym o 6,5 procent rok do roku. Spadek sprzedaży benzyny z Rosji za granicę sięgnął 31,5 procent.

Kolejne wyzwanie dla produkcji paliwa w Rosji to ataki dronów Ukrainy. Ich celem stała się Rafineria Wołgograd kluczowa z punktu widzenia dostaw paliw na południu kraju. Jej właściciel to Łukoil, który przekonuje, że atak nie wpłynął na przerób ropy na paliwa. Rafineria Wołgograd ma przepustowość 15 mln ton i jest największym producentem paliw w Rosji południowej. Atak drona ukraińskiego z nocy z drugiego na trzeciego lutego to kolejny taki z serii uderzeń w infrastrukturę paliwową Rosjan, po uderzeniach w szereg rafinerii (Tuapse, Newski) i baz paliw oraz zakład paliwowy w Ust-Łudze.

Rząd rosyjski apelował do producentów o niepodwyższanie cen paliwa. Wzrosły po incydencie w Niżnym Nowogrodzie. Producenci posłuchali, bo ceny w hurcie spadły AI-95 i AI-92 o kilka procent niedługo po incydencie z drugiego lutego. Rosjanie ograniczyli zaś eksport paliw do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw: benzyny o 37 procent i oleju napędowego o 23 procent w styczniu rok do roku. Oznacza to ryzyko istotnego spadku przychodów ze sprzedaży tych paliw.

Rosja prowadzi inwazję na Ukrainie od 24 lutego 2022 roku. Nie osiągnęła dotąd zakładanych celów, ale kontrofensywa ukraińska z 2023 roku nie pozwoliła na odzyskanie istotnych części terytoriów okupowanych na wschodzie i południu.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Kryzys paliwowy w reżimie naftowym na który nie pomoże sojusz Arabii i Rosji (ANALIZA)