Rosja straci na embargo naftowym 30-50 mld dolarów w 2023 roku

7 czerwca 2022, 10:15 Alert

Według BCS Global Markets strata budżetu rosyjskiego przez embargo naftowe Unii Europejskiej wyniesie w 2023 roku od 30 do 50 mld dolarów.

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej zakłada embargo na 90 procent dostaw ropy rosyjskiej. Dotyczy dostaw morskich z wyłączeniem tych świadczonych przez Ropociąg Przyjaźń, jednak najwięksi odbiorcy tym szlakiem, czyli Polska i Niemcy dobrowolnie zrezygnują z niego do końca roku.

Te fakty pozwoliły BCS Global Markets oszacować, że budżet rosyjski straci 30-50 mld dolarów na embargo. – Rosja możę znaleźć nowe kierunki eksportu, ale po embargo naftowym to będzie trudniejsze zadanie i w średnim terminie sytuacja budżetowa tego kraju może ulec znacznej zmianie – powiedziała Natalia Ławrowa, starszy ekonomista BCS Global Markets cytowana przez Interfax.

Atak Rosji na Ukrainę z lutego 2022 roku spowodował reakcję Zachodu w postaci kolejnych sankcji, które uderzyły między innymi w sektor naftowy. Tymczasem sprzedaż węglowodorów odpowiada już o dwie trzecie przychodów budżetowych tego kraju.

Interfax/Wojciech Jakóbik