Rosjanie chcą uniknąć uderzenia USA w Nord Stream 2

27 czerwca 2018, 13:17 Alert
Fragment instalacji Nord Stream

Rosyjski minister energetyki, Aleksander Nowak, rozmawiał wczoraj w Stanach Zjednoczonych na temat amerykańskich sankcji, a także planów Moskwy dotyczących budowy gazociągu Nord Stream 2. Rosjanie uważają projekt za wyłącznie ekonomiczny i apelują, aby w dyskusji na jego temat nie używać argumentów politycznych.

– Spotkaliśmy się. Rozmawialiśmy m.in. o energetyce. Poruszyliśmy także temat sankcji. W trakcie rozmów nie możemy pominąć trudnych pytań – powiedział Nowak, po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu, Stevenem Mnuchinem.

Jak poinformował Nowak, wcześniej spotkał się z sekretarzem ds. energii, Rickiem Perrym -rozmawiał z nim o budowie gazociągu Nord Stream 2. Stany Zjednoczone wielokrotnie podkreślały swój sprzeciw wobec realizacji wspomnianego projektu. USA podtrzymuje stanowisko, że całe przedsięwzięcie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy i stanowi kolejne narzędzie upolitycznienia przez Rosję dostaw gazu. Warto również nadmienić, że Waszyngton popiera działania Europy na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw błękitnego paliwa – w tym realizację projektów, takich jak Południowy Korytarz Gazowy czy Baltic Pipe. Mają one zmniejszyć zależność Europy od dostaw rosyjskiego gazu.

Pod koniec maja Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo, dopuścił możliwość nałożenia kolejnych sankcji, które mogłyby uderzyć w partnerów Nord Stream 2. Mimo, że w sierpniu 2017 roku prezydent USA, Donald Trump, podpisał ustawę, na podstawie której można ukarać każdą spółkę współpracującą z Rosjanami, nadal nie skorzystał z możliwości nałożenia sankcji na podmioty zaangażowane w Nord Stream 2.

Warto również podkreślić, że budowa rurociągu przyczyni się m.in. do ominięcia Ukrainy jako państwa tranzytowego dla dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Zdaniem Aleksandra Nowaka kwestie polityczne nie powinny być częścią dyskusji nad Nord Stream 2. – Realizacja takich projektów musi się opierać o kwestie ekonomiczne, bez jakiejkolwiek politycznej oceny – stwierdził.

Odnosząc się do sankcji, jakie względem Rosji nałożyły Stany Zjednoczone, rosyjski polityk stwierdził, że Waszyngton nie powinien mieć możliwości sięgania po taki instrument bez głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Przed spotkaniem z Nowakiem, amerykański sekretarz ds. energii stwierdził, że jest otwarty na rozmowy i budowanie relacji z Rosją. – Trzeba rozmawiać i szukać przestrzeni do współpracy – powiedział.

Reuters/Piotr Stępiński