Rosja używa gazu jako broni rynkowej do promocji Nord Stream 2. USA i Niemcy obiecały sankcje

8 września 2021, 07:00 Alert
Budowa gazociągu. Fot. Nord Stream 2
Budowa gazociągu. Fot. Nord Stream 2

Gazociąg Nord Stream 2 ma podlegać prawu unijnemu. Rosjanie nie ustają jednak w wysiłkach na rzecz wyjęcia go spod przepisów i wykorzystują do tego celu manipulację cenami gazu w Europie. Tymczasem USA i Niemcy zadeklarowały w propozycji układu o Nord Stream 2, że będą dążyć do wprowadzenia sankcji wobec tego projektu, jeśli Rosjanie użyją gazu jako broni.

Dyrektor rosyjskiego oddziału agencji Fitch Dmitrij Marinczenko powiedział agencji PRIME, że Unia Europejska może potrzebować zawieszenia przepisów trzeciego pakietu energetycznego względem projektu Nord Stream 2 w celu jak najszybszego uruchomienia dostaw i obniżenia rekordowych cen gazu w Europie.

Marinczenko utrzymuje, że nie można wykluczyć scenariusza, w którym Unia Europejska zwalnia Nord Stream 2 z przepisów antymonopolowych trzeciego pakietu energetycznego w celu maksymalizacji dostaw gazu wobec rosnącego zapotrzebowania i rekordowych cen.

Warto jednak przypomnieć, że niemiecki sąd w Dusseldorfie odmówił derogacji pozwalającej nie wdrażać przepisów trzeciego pakietu energetycznego na mocy dyrektywy gazowej względem projektu Nord Stream 2. Nie jest także jasne czy będzie możliwa certyfikacja spółki Nord Stream 2 AG w roli regulatora, skoro należy w stu procentach do rosyjskiego Gazpromu i może być posądzana o zależność od tej firmy.

Operator gazociągów przesyłowych na Ukrainie OGTSUA ostrzega, że Gazprom celowo nie zwiększa dostaw gazu do Europy istniejącymi szlakami, by wymusić Nord Stream 2. Rosjanie nie zarezerwowali dodatkowych mocy przesyłowych nad Dnieprem na wrzesień 2021 roku. Informują za to o ukończeniu budowy nowego gazociągu i woli dostarczenia pierwszego gazu jeszcze w 2021 roku. – Gazprom pokazuje, że zwiększenie dostaw gazu do Europy będzie możliwe tylko dzięki Nord Stream 2 – ostrzega Serhij Makogon, prezes OGTSUA. – To będzie wielki test dla Europy, która powinna pokazać solidarność – dodaje.

USA i Niemcy zaproponowały w lipcu układ o Nord Stream 2 pozwalający dokończyć ten projekt w zamian za wsparcie oraz gwarancje, że w razie użycia gazu jako broni przez Rosjan, zostaną wprowadzone sankcje względem tego przedsięwzięcia.

PRIME/Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Układ o Nord Stream 2 zbiera ponadpartyjną krytykę w USA. Polska i Ukraina łączą siły