font_preload
PL / EN
Alert 28 września, 2018 godz. 9:30   

Rosja nie składa broni w walce z trzecim pakietem energetycznym

Rura gazowa 1

Rosja złożyła apelację do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie sporu z Unią Europejską o trzeci pakiet energetyczny – poinformowało biuro prasowe rosyjskiego ministerstwa energetyki.

– ,, Wydana decyzja nie była dla Rosji korzystna. Kontrapelacja jest składana wówczas, gdy jedna ze stron sporu również wniosła apelację. Według zasad WTO, w najbliższym czasie strony powinny także przedstawić odpowiedzi na wzajemne roszczenia” – czytamy w komunikacie.

Spór o trzeci pakiet energetyczny

Na początku sierpnia, w większości zagadnień związanych ze sporem o trzeci pakiet energetyczny, WTO wydało rozstrzygnięcie korzystne dla Unii Europejskiej, natomiast we wrześniu UE złożyła apelację domagając się uznania całości roszczeń. WTO częściowo przyznała rację skardze Rosjan w sprawie gazociągu OPAL [ lądowej odnogi magistrali Nord Stream 1 – przyp. red ] uznając, że nie można ograniczać Gazpromowi dostępu do przepustowości wspomnianego połączenia. Spór trwa od 2014 roku, a zdaniem Rosjan dotychczasowe rozstrzygnięcie sprawy uderzało w interesy Moskwy i Gazpromu. Zgodnie z zapisami pakietu jedna spółka nie może być jednocześnie odpowiedzialna za wydobycie, przesył oraz dostawę gazu. Według strony rosyjskiej, unijne przepisy były jednym z powód wycofania się z projektu gazociągu South Stream.

RIA Novosti/Piotr Stępiński

UE wygrywa spór z Rosją o trzeci pakiet energetyczny, ale nie o OPAL