Rosjanie zwodowali dwa zbiornikowce, kolejne mogą zostać powstrzymane przez sankcje

12 września 2023, 10:20 Alert

W kompleksie stoczniowy Zwiezda doszło do zwodowania, i nadania imienia, dwóch rosyjskich statków. Zarówno ich powstanie jak i projekt Novatek Artic LNG 2 są spowalniane przez zachodnie sankcje.

Zbiornikowiec klasy VLCC Svet należący do Sovcomfłot fot. Alexandr Barashkin
Zbiornikowiec klasy VLCC Svet należący do Sovcomfłot fot. Alexandr Barashkin

11 września 2023 roku, w położonym nad Morzem Japońskim, doszło do zwodowania dwóch statków, gazowca i tankowca. Pierwszy otrzymał imię Aleksieja Kosygina radzieckiego polityka, działacza komunistycznego i premiera a drugi Walentina Pikula, radzieckiego pisarza. Statki zbudowała stocznia Zwiezda SSK na potrzeby Rosniefteflot, będącej częścią Rosnieftu. Jak podaje portal Neftegaz z okazji wydarzenia stawił się Juriji Trutniew wysłannik prezydenta do Dalekowschodniego Okręgu Federalnego, Igor Sieczin dyrektor generalny Rosnieftu i dyrektor generalny Zwiezda Sergiej Celujko. Dodatkowo przybył Władimir Putin i dokonał inspekcji zakładów i statków.  Kosygin ma przewozić gaz w ramach projektu Arctic LNG2. Jak podaje Neftegaz jest to trzeci statek zbudowany dla wspomnianego projektu a ma być ich zbudowanych 21. Nie wspomina jednak, że przez sankcję budowa ta stanie pod znakiem zapytania.

Sankcje

Zwiezda została zidentyfikowana jako czołowy dostawca części do okrętów rosyjskiej Marynarki Wojennej. Głównie generatorów, silników i skrzyń biegów. Tym samym za wspieranie inwazji na Ukrainę została objęta sankcjami przez Zachód. Na skutek tego z współpracy wycofała się francuska firma Gaztransport & Technigaz (GTT) produkująca membrany dla gazowców. Z racji bezpieczeństwa zgodzili się dokończyć tylko pierwszą partię, czyli tą, której zwodowanie właśnie świętują Rosjanie. Francuzi potencjalnie mogliby zostać zastąpieni przez firmy chińskie ale sankcję zmniejszają atrakcyjność takiej współpracy. A nie mający własnej technologii tego typu Rosjanie zostaną na lodzie.

Neftegaz / Marcin Karwowski

USA zepsuły uroczystość Putinowi bijąc w jego arktyczny projekt LNG i nie tylko