USA zepsuły uroczystość Putinowi bijąc w jego arktyczny projekt LNG i nie tylko

22 lipca 2023, 06:30 Alert

Nowe sankcje gazowe USA mogły zepsuć uroczystość prezydentowi Władimirowi Putinowi, utrudnić mu ekspansję LNG w Arktyce oraz sięgnięcie po nowe i odbudowę wydobycia gazu.

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru

21 lipca Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w ceremonii wysłania pierwszego ciągu skraplającego Arctic LNG 2 firmy Novatek z portu Murmańsk na Półwysep Gydan, gdzie ma wytwarzać gaz skroplony na eksport, który trafia między innymi do Europy. Rosja chce osiągnąć produkcję 100-140 mln ton LNG rocznie. Obecnie jest to 33 mln ton LNG rocznie a po oddaniu do użytku Arctic LNG 2 ma to być 53 mln ton.

Projekt Arctic LNG 2 ma być następcą pierwszego terminalu eksportowego w europejskiej części Rosji pod nazwą Yamal LNG. Zakłada budowę trzech ciągów skraplających o łącznej przepustowości 19,8 mln ton LNG rocznie. Ma pozwalać na składowanie 225 tysięcy metrów sześc. LNG. Pierwsza linia ma być gotowa w 2023 roku, druga – w 2024 roku a trzecia – w 2026 roku. Trwa już budowa drugiego ciągu skraplającego. Koszt całego projektu jest szacowany na ponad 150 mld rubli.

Także 21 lipca Departament Stanu USA ogłosił poszerzenie sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainie i objęcie nimi firm BK Eurasia, Siberian Service Company oraz Nipigazperebotka. Ta ostatnia firma była odpowiedzialna za budowę ciągów skraplających Arctic LNG 2 po tym, jak budowę opuściły zachodnie Technip Energies oraz Saipem.

Nipigaz jest także odpowiedzialny za budowę zakładu przerobu gazu Amur mającego się zajmować uszlachetnianiem paliwa słanego gazociągiem Siła Syberii do Chin oraz wytwarzaniem polietylenu. Ma także pozwolić na zwiększenie wykorzystania przepustowości tej magistrali, bo Gazprom śle 10-15 mld m sześc. rocznie a docelowo miał słać 38 mld na rok. Fabryka Amur także ucierpiała przez sankcje z 2022 roku, przez które opuścił ją niemiecki Linde.

Uderzenie Amerykanów w Nipigazperebotka może utrudnić realizację kolejnych ciągów skraplających Arctic LNG-2 oraz dokończenie fabryki Amur gotowej w 90 procentach. Sankcje wymierzone w BK Eurasia i Siberian Service Company, firmy serwisujące wydobycie węglowodorów, może utrudnić wiercenie horyzontalne niezbędne w trudniejszych i nowych złożach. Główni klienci SSK to Gazprom i Novatek. 85 procent odwiertów wykonanych przez tę firmę to horyzontalne. Najważniejszy klient BK Eurasia to Łukoil.

Reuters / Upstream Online / Wojciech Jakóbik

Rosja chce ominąć sankcje na LNG z pomocą Chin