Rosnieft i Statoil razem poszukują ropy na Morzu Ochockim

0
16
Platforma wydobywcza na złożu Kirinskoje

(Oilcapital.ru/Piotr Stępiński)

W pierwszej połowie czerwca br. rosyjski Rosnieft oraz norweski Statoil zamierzają przystąpić do wykonania dwóch odwiertów eksploracyjnych na złożach Magadan-1 oraz Lisjanskij. znajdujących się na Morzu Ochockim. Rozmowy pomiędzy stronami w tej kwestii odbyły się 20 kwietnia.

Prezes Rosnieftu, Igor Sieczin oraz szef Statoila ASA, Eldar Saetre odbyli spotkanie podczas, którego omówiono wspólne projekty. Rzecz dotyczyła także przygotowań do zrealizowania odwiertów na Morzu Ochockim. Jak podkreśla Rosnieft współpraca rosyjskiej z norweską spółką rozwija się według ściśle określonego planu.

W czwartek 21 kwietnia Izwiestja napisała, że do wspólnych rozmów doszło w Petersburgu. W rozmowie z gazetą przedstawiciel Rosnieftu poinformował, że prace nad odwiertami mogą zostać rozpoczęte w przeciągu najbliższych sześciu, siedmiu tygodni tzn. w pierwszej połowie czerwca.

Pod koniec ubiegłego tygodnia portal Oilcapital.ru informował, że Rosnieft oraz Statoil rozpoczęły holowanie z Chin platformy wiertniczej. Platforma Nanhai-9 (należąca do chińskiej COSL) obecnie jest transportowana do portu Korsakow na Sachalinie. Z pomocą tej instalacji powinny zostać zrealizowane dwa odwierty eksploracyjne: pierwsza na złożu Magadan-1, druga na Lisjanskij. Operatorami tych złóż są dwie spółki joint venture Rosnieftu oraz Statoilu – Magadanmornieftegaz i Lisjansknieftegaz (Norwegowie posiadają w każdej ze spółek 33,3 procent udziałów).

Izwiestja przypomina, że ze względu na zachodnie sankcje spółki nie mogą świadczyć usług oraz użyczać technologii dla projektów wydobywczych bądź eksploracyjnych na rosyjskim szelfie na głębokości ponad 150 m. Zdaniem Rosnieftu w przypadku złóż Magadan-1 oraz Lisjanskij głębokość morza jest mniejsza. Według materiałów spółki w przypadku złoża Lisjanskij odwiert będzie znajdował się w odległości 90 km od lądu a Magadan-1 w odległości 100 km.

Wydobywalne zasoby na złożuMagadan-1 są szacowane na 104 mln ton ropy oraz 338 mld m3 gazu a w przypadku złoża Lisjanskij – 142 mln ton ropy oraz 474 mld m3 gazu.