Niemcy przejmują filię Rosnieftu, która zarządzała Rafinerią Schwedt ważną dla Polski

16 września 2022, 07:00 Alert

Rząd niemiecki przekazał zarządzanie Rosnieft Deutschland oraz RN Refining and Marketing regulatorowi Bundesnetzagentur. To działanie analogiczne do przejęcia kontroli nad Gazprom Germania. Rosjanie zarządzali Rafinerią Schwedt ważną także dla Polski.

Ministerstwo gospodarki i klimatu Niemiec podaje, że rząd niemiecki przekazał Bundesnetzagentur zarząd powierniczy nad Rosnieftem. Niemiecka filia tej firmy rosyjskiej zarządzała Rafinerią Schwedt po przejęciu większości udziałów tuż przed atakiem Rosji na Ukrainę.

Schwedt zaopatruje w produkty naftowe rynek niemiecki, ale także część zachodniej Polski. Polacy rozważali zaangażowanie kapitałowe w ten obiekt po tym, jak Berlin ogłosił plan wyrzucenia Rosjan z akcjonariatu. Rafineria była w przeszłości w całości zaopatrywana w ropę z Rosji. Niemcy deklarują, że porzucą dostawy z tego kierunku do końca roku, sprowadzając coraz więcej przez naftoporty, w tym polski w Gdańsku.

Rząd niemiecki wykorzystał ustawę o bezpieczeństwie energetycznym by przekazać pod zarząd komisaryczny Bundesnetzagentur firmę Rosnieft Deutschland oraz RN Refining and Marketing, a co za tym idzie ich udziały w trzech rafineriach: PCK Schwedt, MiRo w Karslruhe oraz Baeyrnoil w Vohburgu. Rosnieft Deutschland zapewniał około 12 procent mocy przerobowych niemieckiego sektora naftowego. – Zarząd komisaryczny to odpowiedź na nadchodzące zagrożenie bezpieczeństwa dostaw surowców, która tworzy ważny fundament na przyszłość Scwhedt. Tej decyzji towarzyszy pakiet działań, który ma przyspieszyć transformację regionu oraz zapewni dostawy ropy z alternatywnych kierunków. Do tej pory Rafineria PCK była zależna od dostaw ropy rosyjskiej przez Ropociąg Przyjaźń – czytamy w komunikacie resortu gospodarki Niemiec.

Warto przypomnieć, że Polska obwarowała dostawy ropy z naftoportu w Gdańsku warunkiem pozbawienia Rosjan wpływów na Rafinerię Schwedt.

Wojciech Jakóbik

Fedorska: Niemcy nie chcą pozbyć się Rosjan z Rafinerii Schwedt