Rosnieft przejmie Basznieft bez przetargu

11 października 2016, 09:45 Alert
basznieft
Fot. Basznieft

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie o sprzedaży 50,075 procent akcji Basznieftu. Ich nabywcą będzie Rosnieft.

Podpisałem dzisiaj rozporządzenie o sprzedaży za 329,69 mld rubli 50,075 procent akcji Basznieftu spółce akcyjnej Rosnieft – poinformował Miedwiediew po spotkaniu z wicepremierami dodając, że wspomniana kwota ma wpłynąć do 14 października. Liczę na to, że w tym roku w ramach sprzedaży akcji samego Rosnieftu zostaną podjęte wszelkie niezbędne decyzje agencyjne, aby pozyskać inwestorów dla kupna 19,5 procent akcji Rosnieftu – powiedział rosyjski premier.

Jego zdaniem częściowa prywatyzacja Rosnieftu ma w celu ,,zakładane na ten rok uzupełnienie budżetu Federacji Rosyjskiej”. – To są największe procesy prywatyzacyjne w ostatnim czasie – stwierdził Miedwiediew odnosząc się do sprzedaży państwowych udziałów w Baszniefcie i Rosniefcie.

Jak informował 7 października BiznesAlert.pl w opublikowanych na stronie internetowej rosyjskiego rządu dyrektywach dla członków rady dyrektorów Rosnieftu spółka miała wyrazić zgodę na zakup za maksymalnie 330 mld rubli 50,08 procent udziałów w Baszniefcie.

Przypomnijmy, że 2 października w rozmowie z dziennikarzami wicepremier Rosji Igor Szuwałow poinformował, że rząd wznawia prywatyzację Basznieftu, jednocześnie udzielając Rosnieftowi zgody na udział w niej. Ponadto zapowiedziano, że wkrótce rozpoczną się również przygotowania do sprzedaży 19,5 procent udziałów w Rosniefcie. Jak poinformował 6 października minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew, ma dojść do niej w listopadzie.

Istniały wątpliwości, czy w prywatyzacji Basznieftu może wziąć Rosnieft. Przeforsowana przez prezydenta Władimira Putina rosyjska ustawa o prywatyzacji majątku państwowego oraz komunalnego zakazuje udziału w prywatyzacji spółkom, w których udziały państwa wynoszą co najmniej 25 procent. W przypadku Rosnieftu 69,5 procent udziałów należy do spółki Rosneftegaz kontrolowanej w 100 procentach przez państwo. Pojawiły się wątpliwości, czy kierowany przez Igora Sieczina koncern należy traktować jako spółkę państwową, czy jednak jako akcyjną. Basznieft wydobywa dziennie 425 tys. baryłek ropy, co stanowi 4 procent łącznego wydobycia surowca w Rosji.

TASS/Piotr Stępiński