Rosyjski Rosnieft poszedł do sądu z ministerstwem gospodarki i energetyki Niemiec przez wprowadzenie zarządu powierniczego do spółki Rosnieft Deutschland zarządzającej Rafinerią Schwedt. Media sugerują, że interesuje się nią polski PKN Orlen.
Rosnieft przekonuje, że wprowadzenie zarządu powierniczego w Schwedt jest niesprawiedliwe, bo Rosjanie wywiązali się z kontraktów na dostawy ropy do tego obiektu, który zaopatruje stolicę niemiecką w 90 procent paliwa.
Usunięcie Rosjan to warunek uruchomienia dostaw ropy do Schwedt przez naftoport w Gdańsku wzorem Rafinerii Leuna. Schwedt i Leuna to dwie rafinerie wschodnioniemieckie kupujące 100 procent ropy z Rosji, głównie za pośrednictwem Ropociągu Przyjaźń, który zanotował ostatnio wyciek na odcinku do Niemiec w Polsce. Przyczyny pozostają nieznane.
Media spekulują na temat potencjalnego zastąpienia Rosnieftu udziałami polskiego PKN Orlen w Rafinerii Schwedt. Polska i Niemcy zadeklarowały, że porzucą dostawy ropy przez Ropociąg Przyjaźń do końca 2022 roku w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainie oraz zagrożenie bezpieczeństwa dostaw.
Reuters/Handelsblatt/Wojciech Jakóbik