BezpieczeństwoEnergetykaRopa

Rosyjska rafineria płonie po ukraińskim ataku. Jest kluczowa dla kremlowskiej inwazji

Zbiorniki paliw w Rafinerii Tuapse. Fot. Freepik.

Zbiorniki paliw w Rafinerii Tuapse. Ukraina zaatakowała ją z użyciem dronów, na terenie zakładu doszło do pożaru. Rafineria dostarcza paliwa rosyjskiej inwazji. Fot. Freepik.

Ukraina zaatakowała dronami rosyjską rafinerię w Tuapse, na której terenie wybuchł pożar. Zakład jest jedną z większych jednostek tego typu w kraju i zaopatruje m.in. Flotę Czarnomorską i bazy wojskowe na południu Rosji.

W nocy z 14 na 15 marca Ukraina przeprowadziła atak, z użyciem bezzałogowych statków powietrznych, na rafinerię ropy naftowej w Tuapse, leżącym w Kraju Krasnodarskim. Jego skutkiem był pożar zbiorników z benzyną. Operację potwierdził zarówno Beniamin Kondratiew, gubernator regionu jak i Andriej Kowalenko, szef Centrum Zwalczania Dezinformacji na Ukrainie.

Według wpisu na Telegramie rosyjskiego gubernatora powierzchnia pożaru to ponad 1000 metrów kwadratowych.

Rafineria w Tuapse

Rafineria jest jedną z największych w Rosji, jej moc przerobowa wynosi 12 milionów ton ropy rocznie. W zakładzie rafinuje się ropę oraz produkuje benzynę, olej napędowy i opałowy.

Paliwo z rafinerii trafia do Floty Czarnomorskiej i infrastruktury wojskowej w południowej Rosji. Napędza sprzęt i samoloty używane w rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rafineria była celem ukraińskich ataków w 26 lutego. W maju ubiegłego roku przez pewien czas była zamknięta z uwagi na strajk pracowników.

Rosja nie chce pokoju

Stany Zjednoczone deklarują dążenia do zaprowadzenia pokoju między Rosją, a Ukrainą. Kijów przystał na 30-dniowe zawieszenie broni (sam wcześniej sugerował zaprzestanie ataków w morzu i powietrzu w głąb terytorium obu państw), jeżeli Moskwa również wyrazi zgodę. Kreml przyjął delegacje USA, jednak odmówił rozejmu, twierdząc, że czasowe zawieszenie broni przysłuży się tylko Ukrainie.

Kyiv Independent / Ukrinform / Biznes Alert / Marcin Karwowski

Ukraina zgadza się na czasowe zawieszenie broni, a USA odblokowuje wsparcie wojskowe i wywiadowcze


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X