Różacki: Budowa nowego bloku w Elektrowni Kozienice postępuje zgodnie z planem

10 grudnia 2013, 11:15 Energetyka

– Projekt w Kozienicach biegnie zgodnie z harmonogramem – informuje prezes Hitachi Power Europe na Polskę Wiesław Różacki.

W rozmowie z Rynkiem Infrastruktury ocenia on, że do końca tego roku ruszy budowa fundamentów maszynowni, instalacji odsiarczania i odypania oraz budynku elektrycznego. – Na placu budowy pracuje aktualnie około 300 osób, dużo się dzieje i nie ma żadnych przesłanek, by prognozować, że projekt może się opóźnić – podkreśla.

Jak informuje Rynek Infrastruktury, prace przy budowie nowego bloku na węgiel kamienny w Elektrowni Kozienice rozpoczęły się w październiku 2012 r., kiedy to nastąpiło protokolarne przekazanie terenu budowy wykonawcy – polsko-japońskiemu konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Hitachi Power Europe. Nowy blok na węgiel kamienny, który powstaje w Świerżach Górnych będzie miał moc 1075MW. Po jego uruchomieniu Elektrownia Kozienice (obecnie Enea Wytwarzanie) będzie dostarczać prąd do co 9 gospodarstwa domowego w Polsce. To kluczowy projekt dla poznańskiej spółki. Dzięki inwestycji na Mazowszu po 2017 r. wytwarzanie będzie core biznesem spółki.

Źródło: Rynek Infrastruktury