Rozbudowa Elektrowni Opole gotowa w 75 proc., Elektrowni Turów – w 25 proc.

12 maja 2017, 11:30 Alert
Rozbudowywana Elektrownia Opole, Fot. PGE
Rozbudowa Elektrowni Opole, Fot. PGE

Ogólne zaawansowanie prac w projekcie Opole II przekroczyło 75%, a zaawansowanie prac na terenie budowy projektu Turów wynosi ok. 25%, podała Polska Grupa Energetyczna (PGE). Nakłady na inwestycje w I kwartale 2017 r. wyniosły 1,1 mld zł i były o 41% niższe niż przed rokiem, podała także spółka.

„Zaawansowanie prac przy budowie dwóch bloków o łącznej mocy 1800 MW przekroczyło 75% – obecnie trwają zaawansowane prace montażowe w bloku 5, a w bloku 6 rozpoczęto montaż turbozespołu. W Elektrowni Turów, gdzie powstaje blok energetyczny o mocy 490 MW, prace budowlane sięgnęły 25 proc. zaawansowania. Zakończono prace fundamentowe pod główne urządzenia bloku, trwają prace przygotowawcze do wznoszenia płaszcza chłodni kominowej” – czytamy w komunikacie.

Dotychczasowy capex na projekt Opole II wyniósł 7,1 mld zł z planowanych łącznie 11 mld zł (budżet netto), zaś w przypadku projektu Turów – 0,7 mld zł z planowanych łącznie 4 mld zł, podano w prezentacji wynikowej.

Grupa kontynuuje również prace w Elektrociepłowni Rzeszów, gdzie powstaje Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE). „Projekt o wartości 293 mln zł pozwoli na ekologiczne przetwarzanie do 100 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, z których jednocześnie produkowana będzie energia elektryczna i ciepło” – wyjaśniła spółka.

W lutym 2017 r. oddano do użytku blok gazowo-parowy o mocy 138 MW elektrycznych i 100 MW cieplnych w należącej do PGE Elektrociepłowni Gorzów. Grupa prowadzi również kilka projektów modernizacyjnych, które przyczynią się do zmniejszenia emisyjności jej jednostek i przedłużenia żywotności aktywów wytwórczych, podano także.

Grupa PGE złożyła 11 maja br. indywidualną ofertę na aktywa EDF w Polsce, ponieważ jest zainteresowana pełną kontrolą operacyjną i pełną konsolidacją spółek. Kontynuuje również proces wydzielenia segmentu kogeneracji do odrębnej linii biznesowej, chcąc umożliwić w ten sposób bardziej dynamiczny rozwój w segmencie regulowanej działalności ciepłowniczej.

„Dokapitalizowanie Polskiej Grupy Górniczej pozwoliło PGG na przejęcie aktywów Katowickiego Holdingu Węglowego, a tym samym zwiększenie potencjału największej w Unii Europejskiej grupy górniczej. Grupa PGE od stycznia 2017 r. jest także jednym z udziałowców spółki Polimex-Mostostal posiadającej największy udział w realizacji kluczowych projektów w segmencie energetyki konwencjonalnej. Grupa zrealizowała również sprzedaż aktywów wykraczających poza jej działalność podstawową. W marcu 2017 r. Skarb Państwa kupił od PGE 100% udziałów spółki Exatel, oferującej zaawansowane rozwiązania telekomunikacyjne” – podsumowała PGE.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnyRozbudowa Elektrowni Opole gotowa w 75 proc., Elektrowni Turów – w 25 proc.ch i biznesowych) oraz ok. 10-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

ISBNews