Rozłam w polityce sankcji wobec Rosji. UE przedłuży obecne ale nie wprowadzi nowych śladem USA

2 września 2015, 07:58 Alert
USA EU UE Europa Ameryka

(Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik)

Według informacji dziennika Wall Street Journal Unia Europejska zamierza przedłużyć obowiązywanie sankcji wobec rosyjskich  firm i podmiotów działających na Krymie oraz w Donbasie – na terenach ukraińskich zajętych przez Rosjan.

Źródła WSJ przekonują, że sankcje zostaną przedłużone do 15 marca 2016 roku. Decyzja ma zostać ogłoszona 2 września. Podpisy pod stosownym dokumentem zostaną złożone do połowy miesiąca. 15 września kończy się obowiązywanie obecnie obowiązujących obostrzeń.

Tymczasem USA nie tylko przedłużają obowiązywanie sankcji, ale obejmują nimi nowe podmioty. Na nowej liście znalazły się podmioty, które pomagały objętym obostrzeniami firmom w ich omijaniu. Wśród nich znalazły się m.in. spółki-córki Rosnieftu. Nie ma informacji jakoby Unia Europejska miała wprowadzić analogiczne rozwiązanie. Podobna bierność wykazała wobec wprowadzenia przez USA sankcji wobec projektu wydobywczego na Sachalinie – Jużno-Kirinskoje, gdzie chciały współpracować Gazprom i europejski Shell. Bruksela pozostała w tym zakresie bierna.

Wiecej:

USA nałożyły nowe sankcje na Rosję w odpowiedzi na eskalację na Ukrainie

USA uszczelniają sankcje wobec Rosnieftu. Europa znów milczy