InfrastrukturaWszystko

Rozliczenie funduszy unijnych na lata 2007-2013. Działania rządu

Z końcem grudnia 2015 r. upływa termin kwalifikowalności wydatków z funduszy unijnych na lata 2007-2013. Dla rozwoju Polski kluczowe jest maksymalne i efektywne wykorzystanie tych środków. Dlatego rząd zainicjował rozmowy z innymi krajami członkowskimi UE na temat dodatkowych, elastycznych mechanizmów rozliczania funduszy europejskich z mijającej perspektywy.

 

Międzynarodowe spotkanie w tej sprawie odbyło się 23 listopada 2015 r. w Warszawie. Na zaproszenie strony polskiej, wzięli w nim udział przedstawiciele Bułgarii, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier i Włoch. Strona polska przedstawiła propozycje mechanizmów na poziomie unijnym, które pozwoliłyby państwom członkowskim wykorzystać dostępne fundusze.

Nie licząc przekazanych na początku perspektywy 2007-2013 zaliczek, do tej pory Komisja Europejska zrefundowała Polsce 57,5 mld euro, czyli około 85 proc. alokacji.

– W grze pozostaje więc ponad 9 mld euro. Niezwykle istotne jest, by zainwestować całą tę kwotę w rozwój gospodarki i tworzenie miejsc pracy. Dlatego będziemy rozmawiać państwami z członkowskimi i Komisją Europejską o większej elastyczności przy zamykaniu programów operacyjnych na lata 2007-2013 – podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wykres

Aby maksymalnie wykorzystać dostępne środki kraje członkowskie mają do dyspozycji również szereg rozwiązań możliwych do wprowadzenia na gruncie krajowym, zgodnych z prawem unijnym. Polska zamierza zastosować m.in.:

  • zwiększenie, za zgodą Ministra Finansów, nadkontraktacji do 105 proc. (obecnie 101,4 proc.),
  • zasilenie większymi środkami tzw. instrumentów finansowych (pomoc zwrotna),
  • przenoszenie środków pomiędzy częściami programów operacyjnych,
  • stworzenie w poszczególnych programach list projektów rezerwowych, które mogłyby otrzymać dofinansowanie w przypadku pojawienia się oszczędności.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X