USA i UE zapowiadają następcę TTIP. Dostawy LNG na stole

26 lipca 2018, 07:15 Alert

Prezydent USA zadeklarował na spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej, że chce współpracy na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i obustronnie korzystnego układu handlowego.

Donald Trump i Jean-Claude Juncker. Fot. EEAS
Donald Trump i Jean-Claude Juncker. Fot. EEAS

Konferencja Trumpa i Junckera

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Waszyngtonie Donald Trump i Jean-Claude Juncker przekonywali, że ich rozmowy mogą zakończyć napięcia wywołane groźbami wypowiedzenia wojny handlowej wystosowanymi przez obie strony. Komisja groziła taryfami celnymi na 20 mld dolarów na dobra z USA. Amerykanie grozili nowymi cłami na samochody z Europy. Strony zadeklarowały, że będą dążyć do zdjęcia wzajemnych obciążeń, a do czasu zakończenia negocjacji USA nie wprowadzą nowych. – Miałem przyjechać po układ i wracam z układem – cieszył się przewodniczący KE.

Nowy układ UE-USA?

Pomimo wprowadzenia przez Stany Zjednoczone opłat celnych w wysokości 20 procent na stal i aluminium z Unii Europejskiej, Juncker zadeklarował, że będzie współpracował z Waszyngtonem w celu ustalenia założeń nowego układu, który miałby zastąpić odrzucone Transatlantyckie Partnerstwo Handlowo-Inwestycyjne (TTIP). W grę wchodzi także zdjęcie wspomnianych ceł.

Nowe terminale LNG?

Nowy układ także może zawierać zapisy o energetyce, które potencjalnie ułatwiłyby import węglowodorów z USA. Na spotkaniu z Trumpem przewodniczący Juncker zadeklarował, że „Europa chce kupować LNG z USA”, co pomogłoby zdywersyfikować źródła dostaw na kontynent. Przewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział też, że w Europie powstanie więcej terminali do przyjmowania płynnego gazu. Nie wiadomo jednak czy miał na myśli obiekty, których budowa już została zaplanowana, czy zapowiedział on zupełnie nowe projekty. Nie wiadomo też, czy w UE ma powstać więcej terminali lądowych, czy pływających.

Daily Express/CNBC/Wojciech Jakóbik/Michał Perzyński